środa, 19 września 2012

,, Nieprawdziwy świat" Katarzyna Wojtas - recenzja


Wydawnictwo: Sztuka i Wiedza
Data wydania: 2012
Format : Książka
Ilość stron: 70
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf, Merlin


Katarzyna Wojtas to autorka książek z serii ,,Błękitny laptop", do której zaliczają się ,, Nieprawdziwy świat" i ,,Wirtualny nieprzyjaciel" . Są to opowieści o księżniczce Amelii, na którą w Internecie czycha wiele niebezpieczeństw.


Główną bohaterką staje się rzeczona już księżniczka Amelia, której rodzice są bardzo zajęci sprawami pańtwem. Czuwają jednak, aby córka nie korzystała z laptopa dłużej niż godzinę. I wszystko jest w porządku do czasu, aż brat jej przyjaciółki przez pomyłkę wysyła do niej email z wiadomością o ciekawych grach on line, jakie można znaleźć w Internecie. Od tego czasu Amelia zaczyna tworzyć swój wyimaginowany świat, w którym jest Emmą. Nie kontroluje też czasu spędzanego przy komputerze, opuszcza się w nauce, przysypia na zajęciach. Co gorsza, nie interesują już ją spotkania ze znajomymi w realu. Czy to się zmieni? czy rodzice zauważą, że księżniczka ma problem? A może już będzie za późno?

Korzystanie z Internetu to w dzisiejszym czasie dość powszechny temat, zwłaszcza wśród dorastających dzieci. Jak wiadomo , czyhają na nas różne niebezpieczeństwa. Jakaś dziewczynka, czy chłopiec nie musi być tym, za kogo się podaje, tylko na przykład może mieć zamiar wyrządzić nam krzywdę, czy wykorzystać nasze zdjęcia do własnych, niekoniecznie zacnych celów.

Musimy uchronić nasze dzieci przed tym niebezpieczeństwem ! Pilnujmy, aby nie spędzały zbyt dużo czasu w Internecie, a przede wszystkim przeglądajmy czasami, na jakie strony wchodzą.

Z coraz większą ilością czasu spędzanego przed komputerem rośnie ryzyko, że zatracimy się w rzeczywistości, nie będziemy wiedzieli, co jest faktem, a co fikcją . Uzależnienie od Internetu grozi nie tylko dzieciom w wieku szkolnym, ale i dorosłym. Kontrolujmy czas spędzany przy komputerze.

Ja sama muszę się przyznać, że lubię, gdy komputer chodzi gdzieś w tle, nawet jeśli niego nie korzystam. Potrafię jednak wyjechać na 2-tygodniowy obóz, gdzie nie ma dostępu do cywilizacji i też żyję ;) Wiadomo, nikt nie widzi problemu...

,,Błękitny laptop" to seria, którą każdy z nas powinien przeczytać, choćby bez żadnego większego powodu. Opowieść może być przykładem dla dziecka tego, co może się wydarzyć, gdy zatracimy się w świecie realnym i urojonym.

Moja ocena : 10/10

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu
2 komentarze: