środa, 19 września 2012

,, Wirtualny nieprzyjaciel" Katarzyna Wojtas - recenzja


Wydawnictwo: Sztuka i Wiedza
Data wydania: 2012
Format : Książka
Ilość stron: 70
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf, Merlin


Katarzyna Wojtas to autorka książek z serii ,,Błękitny laptop", do której zaliczają się ,, Nieprawdziwy świat" i ,,Wirtualny nieprzyjaciel" . Są to opowieści o księżniczce Amelii, na którą w Internecie czycha wiele niebezpieczeństw.

Amelia była księżniczką i musiała sama przebywać w pałacu, nie mogła się spotykać z innymi dziećmi. Jedynym jej towarzystwem była służba i rodzice. Gdy na 8. urodziny dostała laptopa postanowiła, że przez Internet znajdzie sobie przyjaciół. Udało jej się nawiązać kontakt z Zosią, która zaprosiła ją na swoje urodziny, jednak księżniczka nie mogła udać się do niej, a rodzice też na pewno nie wyraziliby na to zgody. Poznała też Damiana, który też podobno był księciem i podpowiedział jej, jak może się wymknąć z pałacu. Amelia sama nie dałaby sobie rady. Poprosiła więc o pomoc ogrodnika Tomasza, który zgodził się jej pomóc. Jego siostra Tamara również brała udział w spisku. Pojechali na urodziny do Zosi, mogła jednak być tam tylko 2 h. Co wydarzy się na urodzinach? Jak potoczą się dalsze losy Amelii? Czy Zosia zostanie jej przyjaciółką?

Tomasz pomimo tego, że wydawał się być wiernym ogrodnikiem i zaufanym przyjacielem zdradził księżcnizkę i zrobił coś, o co nikt by go nie podejrzewał. Do swoich niecnych planów użył również siostry . Okazało się, że był rzekomym Damianem, który pisywał z Amelią.

,,Wirtualny nieprzyjaciel" jest przeznaczony dla dzieci w wieku szkolnym. Książka podejmuje temat niewłaściwych znajomości w Internecie. Tam bowiem każdy może się podawać za kogoś zupełnie innego, niż jest w rzeczywistości.

Często dzieci nie wiedzą, że wchodzą na niewłaściwe strony, gdzie może czyhać na nie niebezpieczeństwo. Rodzice też nie kontrolują ich czasu spędzanego przed komputerem. Może to prowadzić do uzależnień, które są zagrożeniem współczesnej cywilizacji.

,,Błękitny laptop" to seria, którą każdy z nas powinien przeczytać, choćby bez żadnego większego powodu. Opowieść może być przykładem dla dziecka tego, co może się wydarzyć, gdy zatracimy się w świecie realnym i urojonym.

Moja ocena : 10/10

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu
4 komentarze:

 1. Ważny temat i dobrze, że są takie książki na polskim rynku:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, wszystkie książki z tego wydawnictwa mają w sobie jakieś ważne przesłanie :)

   Usuń
 2. Barddzo fajna książka, życiowa i w sam raz na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń