środa, 15 października 2014

,,Hektor" Steve Barnes

Hektor nie jest taki, jak inne hipcie. Bardziej przypomina zebrę, niż tego potężnego ssaka. Tylko, czy jego umaszczenie skóry powinno być najważniejsze?


Nawiązując do życia realnego, dzieci potrafią być okrutne. Zawsze mówimy, że nikt nie jest tak szczery, jak kilkulatki, które powiedzą Ci wszystko, co chciałbyś i nie chciał usłyszeć. Wytkną Ci niepoprawnie dobrane ubranie, kolor skóry, twoją ,,ułomność". Nie mają żadnych zahamowań. Przypomnij sobie, czy Tobie w szkole dzieci dokuczały, a może to Ty dokuczałeś innym? Chciałeś poczuć się lepszy, niż Twoi współtowarzysze ze szkolnych ławek? A może chciałeś zaimponować klasowej piękności?

Stado także odrzuciło Hektora, ponieważ był cały w czarno-białe paski. Uważali, że jest odmieńcem i lepiej im będzie bez niego. Brzmi znajomo? Mały hipopotamek zmuszony był opuścić znajome tereny. Na jego szczęście przygarnęły go zebry, które nie zwracały uwagi na to, czy jest w paski, czy też nie. Czy hipopotamy w końcu zrozumiały swój błąd? Czy inne zwierzęta pojęły, że nie najważniejsze jest to, jak ktoś wygląda, ale jak się zachowuje w konkretnych sytuacjach? Sprawdźcie sami.

Dzieci uwielbiają Elmera, słonia, o których książeczki wydaje Wydawnictwo Papilon. Tymczasem Wydawnictwo M przygotowało dla najmłodszych opowieść o małym hipopotamku, którego inne się wstydziły. Im więcej powstaje książeczek o tym, aby akceptować drugą osobę taką, jaka jest, a nie odrzucać ją,bo jest biedniejsza, czy jest blondynką, a miała być brunetką, tym lepiej. Może dzięki czytaniu takich książek maluchy zrozumieją, co jest naprawdę ważne.

Ilustracje są bardzo barwne i przyciągające wzrok. Tekstu nie ma zbyt wiele, jednak jest on rymowany i bardzo rytmiczny. Sądzę, że kilkulatkowie nie będę się nudzić, gdy rodzice będą czytać opowieść o rezolutnym hipopotamku, a i samo zakończenie da im do myślenia. Ta bajka może być świetną okazją do rozmowy o tym, aby nikogo nie faworyzować, ani też nie potępiać. Sądzę, że takie pozycje powinny się znaleźć w każdej biblioteczce.

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2014
Format : Książka
Liczba stron: 32

Półka: posiadam
Do kupienia: GandalfMerlinWydawnictwo MKsiążkę otrzymałam dzięki uczestnictwu w Blogowym WOW i wsparciu Wydawnictwa M.


2 komentarze: