środa, 17 maja 2017

,,Taka jak Ty" Gabriela Gargaś

Gabriela Gargaś z każdą kolejną książką przechodzi samą siebie. Już w przypadku ,,A między nami wspomnienia" byłam pod ogromnym wrażeniem progresu jej twórczości, ale ,,Taka jak Ty" zupełnie pochłonęła mnie swoją fabułą. To jedna z lepszych nowości, które ostatnio czytałam! Karolina i Mariona. Można powiedzieć, że przyjaciółki od urodzenia. Mamy dziewczynek poznały się bowiem na porodówce, gdzie w odstępie kilku godzin na świat przyszły dwie rezolutne pannice. Z wiekiem ich znajomość rozwinęła się na tyle, że nawet w dorosłym życiu potrafiły się wspierać. Przyjaźnie podwórkowe przerodziły się w trwałą przyjaźń. Mariona była tą bardziej rodzinną częścią, stosunkowo szybko wyszła za mąż, urodziła dzieci. Karolina natomiast wciąż szukała tego jedynego, odpowiedniego mężczyzny, z którym chciałaby spędzić resztę życia. Czy miało być tak pogodnie już do ostatnich stron powieści? Zdecydowanie nie.

Muszę przyznać, że Gabriela Gargaś przygotowała dla swoich odbiorców prawdziwą wybuchową mieszankę. Pozornie lekka, przyjemna, kobieca literatura zmienia się w dramaty bohaterów, które niekoniecznie są od nich zależne. Nie chcę nic zdradzać, ale temat, który tym razem zdecydowała się poruszyć autorka, sprawił, że inaczej zaczęłam patrzeć na tę kwestię. Czułam pewien niedosyt do momentu, aż nie przeczytałam zdania ,,Koniec części pierwszej". Mam nadzieję, że nie dane nam będzie czekać na kontynuację losów Karoliny i jej bliskich.

,,Taka jak Ty" to powieść o każdej z nas, szukającej miłości, rodzinnego ciepła, zmęczonej życiem, opieką nad dziećmi. Mającej ochotę nieraz odciąć się od wszystkich obowiązków i zaszyć się w leśnej ciszy. Gabriela Gargaś doskonale oddaje uczucia targające bohaterkami - od poczucia bezpieczeństwa do chęci spróbowania czegoś nowego. Od stabilizacji do ryzykanctwa. Którą z dróg wybierze każda z przyjaciółek? Jakie niespodzianki szykuje dla nich los w drugim tomie powieści? Na te i inne pytania musimy jednak poczekać.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję księgarni Tania Książka.

4 komentarze:

 1. Ta książka autorki chyba najbardziej mnie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nie czytałam tej powieści, ale bardzo lubię i cenię twórczość Pani Gabrieli, więc na pewno prędzej lub później po nią sięgnę :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaintrygowalas mnie:) pomyślę o niej w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie czytałam żadnej książki autorki, ale kiedyś bardzo chciałabym sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń