Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

piątek, 14 września 2012

,,Dotyk Julii" Tahereh Mafi - recenzja

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2012
Format : Książka
Ilość stron: 336
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf, Merlin, Znak
Tahereh Mafi to początkująca 24-letnia muzułmanka. ,,Dotyk Julii" jest to pierwsza część trylogii, będąca zarazem jej debiutem literackim. Sama autorka przyznaje, że ma słabość do kawy i pije ją w zastraszających ilościach.  Prawo do ekranizacji jej powieści wykupiło 20th Century Fox. Do tej pory w Polsce ukazała się pierwsza część sagi.


,,Dotyk Julii" to książka z gatunku paranormalnych, opowiadająca, jak można się domyślić o nadprzyrodzonych zdolnościach tytułowej Julii, Julii Ferrars. Dziewczyna od namłodszych lat była nieakceptowana przez społeczeństwo,w szkole radzono dzieciom, aby trzymali się od niej jak najdalej. Rodzice nie rozumieli, jak takie ,,coś" może być ich potomkiem. Gdy tajemnica wychodziła na światło dzienne, była potrzebna kolejna z wielu, przeprowadzka. Jedyną osobą, która się jej nie obawiała był Adam Kent. Nie zawarli jednak bliższej znajomości w czasach szkolnych. Ojciec znęcał się nad chłopcem, Julii każdy się bał. Mijają lata, dziewczyna zostaje zamknięta w zakładzie psychiatrycznym za to, że zabiła chłopca. Nie chciała tego zrobić, nie działała świadomie. To po prostu silniejsze od niej, miała dar. Dar, nad którym nie umiała zapanować. Nie wie, skąd się wziął, od czego jest zależny.  Niespodziewanie do jej celi trafia Adam, który jak się okazuje pracuje dla ludzi z Komitetu Odnowy. Sam jego szef,Warner, chce ją jednak uzyskać do własnych niecnych celów, jak na przykład torturowanie ,,przeciwników" ustroju. Jak potoczą się dalsze losy Julii i Adama? Czy dziewczyna będzie zdolna do zabijania niewinnych ludzi? Jaką rolę w tym wszystkim odegra Punkt Omega?

Książka opowiada o świecie, gdzie władzę przejmuje Komitet Odnowy. Ten twór jest niedobry, interesuje go tylko własne dobro, nie chodzi wcale o dobro ludzkości, jak deklarują. Wiadomo, tam, gdzie jest zły musi być i dobry. Szlachetną organizacją w ,,Dotyku Julii" okazuje się Punkt Omega. Jakie są jego cele ? Tego dowiecie się po przeczytaniu powieści.

Mogę Was zapewnić, że książka jest napisana bardzo pomysłowo. Jestem pod wielkim wrażeniem powieści Pani Tehereh Mafi, choć jest to dopiero jej debiut. Aż strach pomyśleć, co będzie dalej. Może być tylko lepiej ;)  Autorka posługuje się językiem zrozumiałym dla przeciętnego człowieka, jest wiele środków stylistycznych, co tylko dodaje uroku książce.

W powieści znajdują się ,,kawałki" przekreślonego tekstu, gdzie Julia wypowiada słowa, których nikt nie mógłby usłyszeć. Jest to jej swoisty wewnętrzny monolog. Muszę przyznać, że to jeszcze bardziej urozmaica akcję ;)

,,Dotyk Julii" to dopiero pierwsza część trylogii, jaką autorka napisała. Muszę przyznać, że gdy nie wiedziałam , że będą dalsze części po przeczytaniu tej książki czułam pewien niedosyt. Teraz z niecierpliwością będę wyczekiwała dalszych powieści o losach Julii, Adama i oczywiście Punktu Omega.

Dzieło według mnie można zaliczyć do literatury młodzieżowej, jednak uważam, że i nieco starsi czytelnicy, pasjonaci paranormalnych zdolności znajdą coś dla siebie. Od pierwszych chwil, gdy zaczęłam czytać książkę nie mogłam się od niej oderwać, to było jak przyciąganie magnetyczne ;) Z każdą stroną, z każdym rozdziałem byłam coraz bardziej ciekawa, jak potoczą się dalsze losy bohaterki, jak skończy się ta cała historia. Gorąco polecam !

Moja ocena : 9,5/10

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu 


12 komentarzy:

 1. Dobra recenzja, ja bym dodała jeszcze wzmiankę o tym przekreślonym tekście - który jest dość ciekawą sprawą. Chyba, że napisałaś a ja to przeoczyłam czytając. Ostatnio koncentruje się jak kanapka z serem. Książkę miałam okazję przeczytać, nie jestem nastolatką a przypadła mi do gustu. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tylko zerknęłam na ocenę, bo sama mam ją w planach:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po prostu muszę ją przeczytać ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. oj bardzo mnie zaciekawiła, naprawdę świetna recenzja ;)

  OdpowiedzUsuń