Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

piątek, 28 września 2012

,,Kobieta którą porwał wiatr" Claus Stephani - recenzja


Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2012
Format : Książka
Ilość stron: 304
Półka: posiadam
Do kupienia: GandalfMerlin, Matras


Claus Stephani, urodzony w 1938 roku w Braszowie, pisarz, antropolog i publicysta. Studiował germanistykę i literaturę rumuńską na uniwersytecie w Bukareszcie. Kolekcjoner wschodnioeuropejskich żydowskich bajek i legend. "Kobieta, którą porwał wiatr" to jego pierwsza powieść.

Bajla to Żydówka, która wierzy w to, że ludzie mogą zmieniać się w wilki. Jej mąż Jakob został właśnie przez nich zamordowany, jak uważała kobieta. Nikt nie przejął się jego losem, gdyż był tylko Żydem, winnych uniewinniono. Samotna kobieta nie miała łatwego życia, gdy nie miała jednego mężczyzny - mogła należeć do wszystkich. Bajla, chcąc się przez tym uchronić postanowia udać się do rodziny, którzy ją przyjmują. W wyniku romansu z młodym mężczyzną zachodzi w ciążę, a owocem jej związku staje się córka - Maria. Znów muszą uciekać. Trafiają na plebanię, gdzie proboszcz gwałci kobietę, gdyż domyślił się, że jest Żydówką. Już wtedy Bajla przybrała imię Berta i podawała się z córką za Niemki. Postanawia zmienić swoje życie. Czy jej się to uda? Jak potoczą się jej dalsze losy?

Książka toczy się w czasach II wojny światowej, gdzie prześladowania Żydów były na początku dziennym. Dzieło opowiada o losach młodej Żydówki, która mimo wszystko postanowiła na zawsze pozostać tym, kim była. Czasem musiała się ukrywać, udawać Niemkę, lecz bardzo źle się z tym czuła.

Akcja toczy się druwątkowo. Główną część fabuły jednak zajmują losy Bajli i jej córki. Drugi wątek to opowieść Mari po latach, gdy szukała miejsc, w których przebywała z matką.

Na szczęście na drodze Bajli znajdowali się dobrzy ludzie, którzy chcieli jej pomóc. Nie wyrzekli się jej pomimo tego, że była Żydówką. Kobietę spotkały też w życiu przykrości, jak np. gwałcenie przez proboszcza.

Bajla przez całe życie musiała ukrywać swoje rude włosy, aby nie mogli rozpoznać jej prawdziwej narodowości, lecz kilka osób i tak domyśliło się prawdy.

Język utworu jest zrozumiały, książka jest średnio długa, czyta się ją bardzo szybko. Dzięki temu, że jest tak ciekawie napisana nie można się od niej oderwać. Ja przeczytałabym ją całą, gdybym tylko mogła za jednym razem.


Pomimo tego, że czytałam dużo o prześladowaniu Żydów ta książka bardzo mną wstrząsnęła i na pewno na długo pozostanie w mojej pamięci. Jest to jedna z najlepszych książek, jakie czytałam w życiu.

Książkę poleca osobom, które chcą się więcej dowiedzieć o tym, jak wyglądało prześladowanie Żydów i jak ciężko było im żyć w czasach II wojny światowej.

Moja ocena : 10/10


Książka została przeczytana w ramach wyzwań czytelniczych - temat wojna i literatura :


Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu8 komentarzy: