Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

poniedziałek, 24 września 2012

,,Ruski ekstrem do kwadratu. Co zostało z mojej miłości do Moskwy?" Boris Reitschuster - recenzja


Wydawnictwo: Carta Blanca
Data wydania: 2012
Format : Książka
Ilość stron: 240
Półka: posiadam
Do kupienia: GandalfMerlin, Matras


Boris Reitschuster to z pochodzenia augsburczyk, który po maturze wyjechał do Moskwy,gdzie już osiadł . Jest głównym korespondentem tygodnika ,,Focus". Boris to twórca wielu książek na temat współczesnej Rosji. Obecnie przebywa w Niemczech.

Chrzest w Rosji odbywa się poprzez zanurzenie całego kandydata w wodzie, np. przeręblu. Problem polega tylko na tym, że odbywa się on w środku zimy, gdzie na dworze temperatura sięga -16 st. Trzeba się rozebrać i poczekać na swoją kolej. Są odprawiane wszystkie rytuały. Autor czuł, że jest zmarznięty i chciał się ubrać, jednak musiał czekać na swoją kolej.  Szybko wskoczył do przerębla, zanurzył się 3 razy i pobiegł szybko do przebieralni. Założył suche rzeczy na mokre kąpielówki, więc i tak było mu zimno. 


Inna opowieść dotyczy snu w Rosji. Ludzie przyjeżdżający tam, gdyby chcieli spać tyle, co w innym kraju to byliby nie wyspani. Czują się, jakby ktoś ich uderzył młotkiem w głowę. Panują tam bowiem takie warunki, że trzeba spać więcej czasu, niż przeciętnie. Życie w Rosji zaczyna się ok. 1,2 po południu. Plusem jest to, że od rana można gdzieś zadzwonić, komunikacja nie jest oblężona.

Kolejki po towary w Rosji są bardzo długie. Rosjanie już się przyzwyczaili, że trzeba swoje odstać, jednak dla przejezdnych jest to dużym utrudnieniem. Dlaczego lepiej wizę do Rosji załatwiać formalnie, a nie na czarnym rynku? Czy autor przeszedł kontrolę przez bramkę na lotnisku? Czy jazda metrem powoduje u ludzi zmęczenie?


Książka dotyczy teraźniejszości,a  jej głównym tematem staje się obraz Rosji. Autor zamieścił wiele opowiastek z życia codziennego, w których sam uczestniczył. Można znaleźć w nich wiele komizmu, nie są one za długie, takie w sam raz ;)

,,Ruski ekstrem do kwadratu" podzielony jest na części, co znacznie ułatwia nam czytanie.  Dzieło napisane jest językiem prostym, zrozumiałym. Ciekawostką jest pochodzenia słowa ,,nabywat". Rosjanie stojący w kolejce nie chcieli kupić, ale nabyć i stąd powstało to słowo.

Książka jest przeznaczona dla czytelników, którzy interesują się Rosją, mają coś z nią wspólnego lub chcą też tam wybrać się na wycieczkę, do czego gorąco zachęcam !

Moja ocena : 10/10

Książka została przeczytana w ramach wyzwań czytelniczych - temat literatura rosyjska :Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu Carta Blanca
1 komentarz:

  1. zapraszam
    http://cookdreamblog.blogspot.com/2012/09/candy.html

    OdpowiedzUsuń