wtorek, 12 lutego 2013

,,Człowiek nietoperz" Jo Nesbo

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2012
Format : Książka
Ilość stron: 344
Półka: posiadam
Do kupienia: GandalfMerlin, Publicat

Odkąd poznałam twórczość skandynawskich pisarzy, a właściwie Asy Larsson miałam wciąż ochotę na więcej i więcej. O pozycjach Jo Nesbo słyszałam wiele dobrego, dlatego tym chętniej przeczytałam pierwszą z dotychczas 9 wydanych jego powieść ,,Człowiek Nietoperz”.

W Sydney została zamordowana pracownica baru The Albury , Inger Holter. Na pomoc został wezwany norweski komisarz Harry Hole, który miał pomóc tamtejszej policji pomóc rozwiązać zagadkę. Jego partnerem został wyznaczony Andrew Kensington, z którym z czasem bardzo się zaprzyjaźnił.  Okazało się, że zamordowana przed śmiercią spotykała się z dillerem narkotyków, czy to on chciał uciszyć kochankę? Tymczasem w Sydney dochodzi do kolejnych gwałtów i zabójstw,  policja zaczęła podejrzewać seryjnego mordercę. Czy uda się ochronić kolejne ofiary?

Jo Nesbo stworzył przerażający świat Sydney, gdzie na porządku dziennym są narkotyki i różnego rodzaju używki, nikt nie dziwi się, gdy na ulicy widzi prostytutkę, czy alfonsa. Bójki w barach są na porządku dziennym. W takim świecie Harry Hole musi znaleźć sprawcę, gdy już prawie wydaje się, że znaleźli zabójcę, wówczas akcja obraca się o 180 stopni i nasuwa się kolejny trop.

Nie mogło zabraknąć również wątku miłosnego, tym razem szczęśliwą wybranką komisarza stała się koleżanka z pracy Inger , Birgitta Enquist . Czy związek trwający kilka dni miał szansę na przetrwanie?

Bardzo lubię kryminały, jak już wspomniałam ostatnio lubuję się w tych skandynawskich i muszę przyznać, że się nie zawodzę. Interesująca fabuła, nieoczekiwane zwroty akcji, nagromadzenie wątków sprawia, że czytelnik nie będzie się nudził ! Ja spędziłam z tą pozycją kilka miłych chwil i jestem bardzo zadowolona z tego wyboru.

Książka została napisana w sposób zrozumiały, autor przywołał też ludowe legendy z tamtego terytorium, co tylko dodało pozycji uroku. Została podzielona na 3 części, zgodnie z wierzeniami. Bardzo podobało mi się to, że ujawnienie mordercy nastąpiło dopiero pod koniec książki, a nie już na początku. Nie spodziewałam się, że będzie nim ktoś, kogo zupełnie bym nie podejrzewała.

Zakończenie mnie trochę nie zadowoliło, gdyż nie dowiedziałam się, co stało się z równie ważną osobą w kryminale.

,,Człowiek nietoperz” to pierwszy z dziewięciu tomów, które ukazały się dotychczas na polskim rynku. Ja z niecierpliwością czekam już na zapoznanie się z dalszymi losami norweskiego komisarza Harry’ego Hole’a. Gorąco polecam ją wszystkim miłośnikom kryminałów, nie tylko tych skandynawskich !

Moja ocena : 9/10

Seria :
01. ,,Człowiek Nietoperz" - Recenzja
02. ,,Karaluchy" - Recenzja
03. ,,Czerwone gardło" - Recenzja
04. ,,Trzeci klucz" - Recenzja
05. ,,Pentagram" - RecenzjaZa egzemplarz książki dziękuję :

10 komentarzy:

 1. Ta książka jeszcze przede mną i choć nie spodobały mi się kolejne tomy, to podobno "Człowiek - nietoperz" jest najlepszą częścią, dlatego chcę spróbować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zaczęłam czytać ,,Karaluchy" i według mnie jest jeszcze lepsza, niż ta ;)

   Usuń
 2. U mnie na półce czeka książka "Upiory" tego autora, ale jakoś nie mogę znaleźć chwili, żeby po nią sięgnąć...

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobry kryminał zawsze w cenie :-) Ja teraz czytam Asę Larsson "W ofierze molochowi"
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 4. Zupełnie nie moje klimaty skandynawskie:)

  OdpowiedzUsuń