Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

piątek, 27 września 2013

,,Córka Stalina. Chciała być kochaną” Elwira Watała

Wydawnictwo: Videograf II
Data wydania: 2013
Format : Książka
Ilość stron: 304
Półka: posiadam
Do kupienia: GandalfMerlinVideograf

Stalina z pewnością każdy z nas kojarzy. Miał kilka żon, dzieci i mnóstwo kochanek. Gdy otrzymałam propozycję zrecenzowania tej pozycji sama nie wiedziałam, czy się na nią zdecydować. W końcu jednak postanowiłam się na nią skusić. Gdy zawitała do mojej biblioteczki niemal natychmiast sięgnęłam po nią, gdyż byłam jej bardzo ciekawa.

Swietłana Allilujewa to jedyna córka Stalina, jaką miał ze swoimi kobietami. Z pozostałych związków pozostali mu tylko synowie, dlatego dziewczynę darzył szczególnym uczuciem. Spełniał wszystkie jej marzenia, bardzo o nią dbał. Rodzice nie mieli jednak wiele czasu dla swoich pociech, dlatego u kobiety ujawnił się kompleks Edypa. Miała upodobanie do starszych mężczyzn, którzy mieli zastąpić jej ojca. Nie inaczej było z jej braćmi – występował u nich kompleks Elektry. Swietłana nie wierzyła, że jej ojciec mógł wyrządzić tyle krzywd narodowi, nawet własnej rodzinie…

Książka jest dość obszerna, jej lektura jest ciekawa, jednak pozycji nie czyta się za szybko. Początkowo trochę mnie nużyła, musiałam przywyknąć do stylu autorki. Dalej było już tylko lepiej i z zainteresowaniem czytałam o dalszych losach Swietłany, Stalina oraz ludzi z ich bliższego i dalszego otoczenia. Niejednokrotnie przytaczane były fakty z książek kobiety, których w swoim życiu napisała kilka.

Lektura książki trwała długo, nie jest to łatwa pozycja, którą można bardzo szybko przeczytać. Tekstu jest bardzo dużo, dodatkowo trzeba się bardzo skupić, aby niczego nie pominąć. Fakty nie są opisywane chronologicznie, co jakiś czas jest nawiązywanie do tych, o których mieliśmy okazję przeczytać już wcześniej. Autorka zwraca się także bezpośrednio zarówno do Czytelnika, jak i do Swietłany Allilujewy. Nie osądza jednak jej postępowania, wniosku pozostawia czytającym.

Język jest w miarę prosty, jednak ogrom zła, jaki miał miejsce w Rosji jest nie do pomyślenia. Wielokrotnie czytałam o obozach koncentracyjnych, czy wielkiej czystce, jaka miała miejsce w kraju. Autorka jednak ujawniała jeszcze fakty dotąd mi nieznane, które rzuciły inne światło na postać Stalina i jego współpracowników.

Sama Swietłana jest także postacią kontrowersyjną. Tak naprawdę nie została zaakceptowana przez żaden kraj, w którym przebywała. Dlaczego tak się stało? Czy wierzyła w winę ojca, czy może obwiniała o wszystkie decyzje kogoś innego? Tego dowiecie się podczas czytania tej książki.

Rzadko sięgam po literaturę faktu, co z pewnością mogliście już zauważyć. Tym razem jednak zrobiłam wyjątek i nie żałuję swojej decyzji. Losy bohaterów zostały podzielone na 3 duże rozdziały. Dodatkowo, co jakiś czas pojawiały się także podrozdziały.

Na uwagę zasługują także fotografie umieszczone, jako dodatek do książki. Ich wykonanie jest czarno-białe. Dodatkowo zostały podpisane. Przedstawiają rodzinę Stalina oraz osoby, z którymi miał styczność. Moim zdaniem są doskonałym dodatkiem do książki.

,,Córka Stalina. Chciała być kochaną” to niełatwa pozycja, którą jednak można przeczytać. Autorka nawiązywała także do pisarzy rosyjskich, takich, jak Gogol, czy Simonow. Miłośnicy literatury będą zachwyceni. Pozycja spodoba się także tym, którzy interesują się Rosją i chcą dowiedzieć się, jaka naprawdę była Swietłana Allilujewa.

Moja ocena: 7/10

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję


Przypominam o 2-letniej Nikoli, która potrzebuje naszej pomocy, liczy się każdy grosik.19 komentarzy:

 1. ta pozycja nie jest zdecydowanie dla mnie :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie moje klimaty, ale mojej babci by się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie książki z których można dowiedzieć się coś o historii..

  OdpowiedzUsuń
 4. Klimaty nie moje, ale postać i lektura wydają mi się na tyle interesujące, że z chęcią zapoznam się z tą historią

  OdpowiedzUsuń
 5. Choć książki nie mam w planach, to jednak przyznaję, że tematyka interesująca:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Trochę obawiałam sie tej książki, gdy ukazała się w zapowiedziach, pomyślę nad nią, jednak w chwili obecnej nie mam nastroju na takie historie, ale kiedyś być może :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli się uda, to sięgnę po tę książkę :) Warto czasami poznać taką historię :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka z pewnością warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń