poniedziałek, 20 marca 2017

,,Nie czas na zapomnienie" Agnieszka Walczak-Chojecka

Agnieszka Walczak-Chojecka, niegdyś odnosząca sukcesy kobieta biznesu, dziś sławna polska pisarka, której powieści cieszą się coraz większą popularnością. Sama z niecierpliwością wyczekiwałam ,,Nie czas na zapomnienie".

Pisarka dała się poznać swoim czytelnikom dzięki takim książkom, jak ,,Gdy zakwitną poziomki", ,,Dziewczyna z Ajutthai", ,,Włoska symfonia", ,,Nie czas na miłość" czy ,,Nie czas na zapomnienie". Muszę przyznać, że sama nie mogłam się doczekać, kiedy poznam dalsze losy Jasminy i Dragana. Wciąż trwa wojna, panuje głód, jednak pojawia się możliwość nielegalnego opuszczenia pogrążonego w  chaosie kraju. Wśród zamieszek okazuje się jednak, że ślad po Draganie zaginął. Nie wiadomo, czy żyje, w jakim jest stanie. Jasmina postanawia odszukać ojca, tymczasem los jej samej jest niepewny... Czy w kraju ogarniętym wojną uda się jeszcze zachować człowieczeństwo?

Jak już wspomniałam bardzo lubię twórczość Agnieszki Walczak-Chojeckiej, dlatego nie zastanawiałam się zbyt długo, czy zakupić drugi tom ,,Sagi Bałkańskiej". Miałam ochotę nawet wybrać się na spotkanie do Poznania, w ostatniej jednak chwili wyskoczyły mi inne ważne sprawy i nie udało się, jednak mam nadzieję, że autorka będzie jeszcze kiedyś w okolicy.  Tym razem pisarka zabiera nas w podróż do oblężonego Sarajewa, by następnie przemierzyć z bohaterami Hvar, Polskę. To niełatwe czasy dla Sarajewian, kiedy nierzadko jeden sąsiad musi występować przeciw drugiemu.

,,Nie czas na zapomnienie" przeczytałam praktycznie w dwa dni, nie mogłam zostawić tej historii, rozstać się z bohaterami. Bardzo cieszę się więc, że w niedalekiej zapewne przyszłości powstanie tom trzeci ,,Sagi Bałkańskiej". Agnieszka Walczak-Chojecka, jak sama podkreśla, czyta literaturę dotyczącą tych terenów, odbyła nawet podróż do Sarajewa i miejsc, które opisuje, aby jeszcze wierniej oddać klimat opisywanej historii Jasminy i Dragana oraz innych ludzi, zamieszkujących pogrążone wojną tereny. Choć czasy niepewne, los bohaterów nie jest do końca przesądzony.

2 komentarze:

  1. To raczej nie książka dla mnie, choć marzy mi się ciekawa książka z Bałkanami w tle.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki, ale ta seria chyba najbardziej mnie przekonuje.

    OdpowiedzUsuń