Centrum Neandertalczyka w Chęcinach znajduje się niedaleko Jaskini Raj, w której niestety nie można robić zdjęć. Warto jednak na początku alei zajrzeć do przeszłości.
Centrum Neandertalczyka w Chęcinach
Centrum Neandertalczyka w Chęcinach znajduje się niedaleko głównej drogi przy głównej ścieżce prowadzącej do Jaskini Raj. Aż szkoda byłoby nie zajrzeć. Oczywiście z naszym napiętym harmonogramem atrakcji, dotarłyśmy tam kilkanaście minut przed zamknięciem. Dowiedziałyśmy się, że zwiedzanie zajmuje kilkadziesiąt minut do godziny, my nie miałyśmy tyle czasu, ale uprosiłyśmy Pana z obsługi, abyśmy mimo wszystko mogły wejść chociaż na te kilka chwil. Każdy zwiedzający otrzymuje zestaw ze słuchawkami i idąc zgodnie z instrukcjami przemierzamy kilka pomieszczeń, które przenoszą nas do przeszłości. Centrum Neandertalczyka w Chęcinach przenosi nas do czasów, kiedy pojawia się człowiek, możemy śledzić jego ewolucję od małpy aż do obecnej postaci, zajęcia, którymi zajmowano się w przeszłości - łowiectwem, zbieraniem jagód. Jest to bardzo ciekawie przygotowane centrum, w którym śmiało można spędzić i godzinę. Ogromny plus za zestaw audio, który prowadzi nas przez wszystkie meandry Centrum Neandertalczyka w Chęcinach. Cena biletu wbrew pozorom wcale nie jest wygórowana jak za atrakcje, które dla nas przygotowano.
Jaskinia Raj w Chęcinach
Jak przez mgłę wydaje nam się, że Jaskinię Raj w Chęcinach odwiedziłyśmy z wycieczką szkolą w liceum, ale nie jesteśmy tego pewne. Wiemy natomiast, że na pewno szłyśmy gdzieś w podobnym miejscu. Jeśli chodzi o samą atrakcję, bilet wstępu kosztuje kilkanaście złotych, a samo miejsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie ma się czemu dziwić. Od lat 70. XX wieku jej zwiedzanie odbywa się jedynie pod opieką przewodnika. Sam spacer zajmuje około godziny czasu, najkorzystniej jest wcześniej zarezerwować termin, aby mieć pewność, że starczy dla nas miejsca. My trochę z przypadku trafiliśmy tam na godzinę wymarszu i udało nam się dołączyć do grupy szkolnej. Przewodnik opowiada o powstaniu Jaskini Raj, pokazuje wydrążone w skałach mniej lub bardziej widoczne twarze, zwierzęta. Co ważne, człowiek nigdy nie ingerował w to, co tam powstanie.
Powrót do przeszłości
Zarówno wizyta w Centrum Neandertalczyka w Chęcinach, jak i Jaskini Raj skutecznie sprawiła, że wróciłyśmy do przeszłości, początku powstania gatunku człowieka, jego ewolucji. Następnie przeszłyśmy się spacerem przez Jaskinię, która popularnością cieszy się już długie lata i z pewnością jeszcze tak będzie. Odwiedziny Chęcin uważamy za szczególnie udane, weszłyśmy także na Zamek, wdrapałyśmy się pod górę, obejrzałyśmy i przypomniałyśmy sobie władców, a także podziwiałyśmy piękną panoramę Gór Świętokrzyskich. Tak, to był zdecydowanie dobry pomysł, aby zapisać te atrakcje na liście miejsc do odwiedzenia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz