Osada, w której kręcono ,,Starą Baśń". Miejsce, do którego ściągają tysiące albo i miliony turystów. Co warto zobaczyć w Biskupinie i okolicach? Sprawdź sam.
Co warto zobaczyć w Biskupinie i okolicach?
Biskupin
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie - okazuje się, że jej początki sięgają czasów p.n.e. W latach 30. XX wieku przypadkowo chłopi odnaleźli pozostałości. Zaczęły się badania, które przerwane na czas wojny, prowadzone przez Niemców, zostały wznowione i trwały aż do lat 70. Obecnie Osada w Biskupinie to jedno z najstarszych tego typu miejsc na świecie. Rok rocznie przyjeżdżają tutaj miliony turystów. Dlaczego?
Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością. Bilet wstępu to koszt kilku złotych. Co ważne, atrakcja jest czynna całorocznie. Spacer z przewodnikiem trwa ok. 2 godzin, w czasie których poznamy historię kultury łużyckiej. Latem w chatach odbywają się warsztaty. Rok rocznie zaś odbywa się Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Na miejscu znajduje się parking, gdzie mogą zaparkować zarówno samochody osobowe, jak i autobusy.
Jak jest ciepło można wybrać się także w rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim. Odbywa się on o określonych godzinach, bilety kupuje się u kapitana statku. Trwa kilkadziesiąt minut. Fantastyczna opcja, aby chwilę odsapnąć. Z tego, co pamiętamy, można też zakupić pocztówki w atrakcyjnej cenie.
Interaktywne Muzeum Rybactwa w Biskupinie - utworzone stosunkowo niedawno, znajduje się na wprost Osady biskupińskiej. Jest to duży budynek, w którym Pan dla grup zorganizowanych staje się także przewodnikiem. Pokazuje chatę rybaka, wędki, ryby. Latem znajduje się wiele atrakcji - dzieci mogę łowić ryby, obracać puzzle, a także pobiegać na dworze wzdłuż sieci - labiryntu. Poznają także poszczególne gatunki pływających. Śmiało spędzicie tutaj godzinę albo i dwie. Koszt waha się w okolicy 10 złotych za osobę.
Wenecja
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji - jest to jeden z przystanków Żnińskiej Kolei Powiatowej. Można zakupić bilet łączony, razem z wejściem na Zamek. Łączny koszt oscyluje w granicach 10 złotych. Muzeum zostało utworzone w 1972 r. i jak na razie jest to największy tego typu skansen w Europie. Na jego terenie obejrzymy kilkanaście różnych eksponatów. Do większości można wejść, sprawdzić, jak działał ich mechanizm. Jak wyglądały ławki dla pasażerów oraz w jakiej budce przebywał dróżnik.
Zamek w Wenecji - powstał on w XIV wieku z polecenia Mikołaja Nałęcza. Co ciekawe, nazywano go Diabłem Weneckim. Legenda głosi, że pozostał do dziś na tym terenie, by straszyć przejezdnych i miejscowych. Pewne jednak jest, że do dziś pozostały ruiny starych zabudowań. Możemy obejrzeć dawne maszyny oblężnicze, np. tarany, czy hak niszczycielski. Zwiedzanie zajmie ok. 30 minut.
Żnin
Muzeum Ziemi Pałuckiej – Magistrat w Żninie - miasto znajduje się na Pałukach, w województwie kujawsko-pomorskim. Muzeum Ziemi Pałuckiej posiada 2 oddziały - jeden z Magistracie, drugi w baszcie, na której niestety nie ma punktu widokowego. Bilet wstępu nie powinien przekroczyć ceny 5 złotych. Wystawy się zmieniają, my trafiłyśmy na tę o drukarstwie oraz sporcie motorowodnym w Żninie.
Skoro o nim mowa, warto wspomnieć, że odchodząc od Magistratu, trafimy na Aleję Gwiazd Sportu Motorowodnego w Żninie. Jest ona trochę ukryta za zielenią, znajduje się tam jednak kilka kamieni z informacjami o ludziach zasłużonych dla miasta w tej dyscyplinie. Co ważne, miejsce jest zadbane.
Muzeum Ziemi Pałuckiej - Baszta w Żninie - składa się z trzech kondygnacji. Na parterze można kupić pamiątki - widokówki, magnesy, zapoznać się z ulotkami. Potem wchodzimy coraz wyżej, by poznać historię miasta. Nam najbardziej spodobała się sala rycerska, jednak cały obiekt jest warty uwagi. Niestety, nie ma możliwości kupienia biletów łączonych na obydwa oddziału muzeum.
Rogowo
Miasto oprócz tego, że ma ładny rynek, ma także Park Dinozaurów w Rogowie (Zaurolandia). My za bilet płaciłyśmy kilka lat temu ok. 20 złotych za osobę. Możliwe więc, że te ceny oscylują mniej więcej na tym poziomie. Co ważne, na terenie Parku znajduje się ścieżka edukacyjna, które nie jest zbyt nużąca. Można także co jakiś czas przysiąść na ławeczce. Dla najmłodszych przygotowano darmowy plac zabaw, wliczony w cenę biletu. Są także płatne atrakcje, jak np. strzelanie do celu. Nie zabrakło także strefy gastronomicznej. Można przekąsić coś słodkiego i ruszyć w dalszą drogę.
Na terenie Parku Dinozaurów znajduje się także Muzeum Paleontologiczne w Rogowie. W dwóch pomieszczeniach możemy na planszach obejrzeć, jak na przestrzeni wieków zmieniało się życie na ziemi.
Bożejewiczki
Czy są tutaj obecni kowboje lub dziewczęta zainteresowane tańcem country? Zapraszamy do Silverado City w Bożejewiczkach, jedynego w okolicy miasteczka westernowego. Za bilet wstępu zapłacimy ok. 10 złotych, a spędzić możemy tutaj cały dzień. O określonych porach odbywają się inscenizacje w samym centrum. Obejrzymy napad na bank, występ tańca country, czy ... A o tym przekonajcie się sami. Na miejscu znajduje się także strefa gastronomiczna, gdzie na szybko kupicie zapiekankę, czy frytki, a także restauracja z daniami, na które chwilę będziecie musieli poczekać.
Uwielbiamy miasteczka westernowe i gdyby nie naglący nas czas, nie wychodziłybyśmy stąd przed zmierzchem. Istnieje także możliwość rezerwacji dla grup zorganizowanych. Dzieciaki z pewnością nie będą się nudzić. W końcu jest tyle miejsc do zobaczenia i tyle pamiątek do kupienia ;)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz