Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

piątek, 14 września 2018

Co warto zobaczyć w Gnieźnie?

 

Najpierw zauważyłyśmy króliki. Później królów. Na koniec sprawdziłyśmy, co warto zobaczyć w Gnieźnie? Skorzystałyśmy z darmowej aplikacji Królika Goń!

Co warto zobaczyć w Gnieźnie?  Co warto zobaczyć w Gnieźnie?

Trakt Królewski i Aplikacja Królika Goń!

Uwielbiamy odkrywać nowe miejsca. Najpierw, spacerując uliczkami pierwszej stolicy Polski, co i rusz natykałyśmy się na pojawiające się króliki. Następnie, wychodząc z Dworca PKP, weszłyśmy na Przemysła II. Zacznijmy jednak od początku.

Trakt Królewski to nowy pomysł Miasta Gniezna na to, aby ściągnąć do pierwszej stolicy Polski turystów. Jednocześnie pobudzając też mieszkańców do aktywności. Składa się na niego 15 figur królików, związanych z wydarzeniami miasta, 5 królów koronowanych w katedrze oraz miejsca ważne dla lokalnej historii i społeczności.

Aplikacja Królika GOŃ! jest darmowa i możecie pobrać ją w każdym momencie. Najkorzystniej jest zacząć od Dworca PKP, gdyż tylko wtedy mamy szansę zdobyć wszystkie punkty. Korzystając z jednego wolnego dnia w ferie, zrobiłyśmy kolejne podejście i... udało się! Zastanawiałyśmy się, czy korzystniej nie będzie jeździć, ale nie. Po pierwsze, zbyt dużo czasu zejdzie na szukanie parkingu, po drugie, nie zawsze jest też gdzie stanąć. A po trzecie, no cóż, spacer jeszcze nikomu nie zaszkodził.

Co warto zobaczyć w Gnieźnie?

Co warto zobaczyć w Gnieźnie?

Trakt Królewski w Gnieźnie przypomina o historii pierwszej stolicy kraju. W Katedrze Gnieźnieńskiej koronowanych było 5 władców Polski:

 Bolesław Chrobry - 1025 rok

 Mieszko II Lambert - 1025 rok

 Bolesław II Szczodry - 1076 rok

 Przemysł II - 1295 rok

 Wacław II Czeski - 1300 rok

Podróżując z aplikacją przejdziemy koło Urzędu Pracy, gdzie warto zaopatrzyć się z pyszne kanapki i soki zakupione w Takiej Karmie (po drugiej stronie ulicy). My wybieramy jak zwykle wegański klasyk i w drogę. Przechodząc przez Park Miejski im. Generała Władysława Andersa spotykamy kolejne króliki. Idziemy obok budynku starej Parowozowni, wchodzimy na teren szeroko pojętych bocznych uliczek, odchodzących od samego centrum - rynku. Spotykamy tutaj królów i kolejne króliki. Wybieramy się także wzdłuż ścieżki okalającej Jezioro Jelonek do Lecha. Legenda głosi, jakoby gród, który wybrał, nosi obecnie nazwę Gniezno. Tuż obok Muzeum Początków Państwa Polskiego znajduje się Bogaty kupiec, symbolizujący tradycję dawnych jarmarków.

Wiedziałeś, że 23 kwietnia, rok rocznie, jest obchodzony Dzień Miasta zwany Jarmarkiem Świętego Wojciecha? Z tej okazji odbywa się miejski jarmark.

Co warto zobaczyć w Gnieźnie?

Blisko 6 km i 3 h fantastycznej zabawy

Fantastycznie spędziłyśmy wolny dzień. Chociaż, biorąc pod uwagę, że na końcu ledwo szłyśmy, i tak było warto. Odwiedzając kolejne miejsca, możemy przeczytać informacje o królikach, symbolizujących kolejne fakty oraz królach, a także pojawia się quiz. Zdobywamy kolejne punkty, a co za tym idzie, awansujemy. Po przejściu wszystkich miejsc, mając 7000 punktów, zdobywamy rangę Książę.

Jakie króliki możemy spotkać na Trakcie Królewskim?

 Kolejarz - symbolizuje powstanie w 1875 roku Parowozowni, którą można odwiedzić po dziś dzień (po wcześniejszym umówieniu się na zwiedzanie). Znajduje się tutaj jedyny w Europie żuraw węglowy.

 Hokeista - z pierwszej stolicy Polski wywodzi się aż 22 hokejowych olimpijczyków w hokeju na trawie. W 1947 roku zdobyli Mistrzostwa Polski.

 Żołnierz pruski - symbolizuje przystąpienie Gnieźnian do Powstania Wielkopolskiego. 28 grudnia 1918 roku (dzień po wybuchu) mieszkańcy odbili koszary zajęte przez Prusaków.

Co warto zobaczyć w Gnieźnie?

Gnieźnianie w Powstaniu Wielkopolskim

 Powstaniec Wielkopolski - Powstanie Wielkopolskie było jednym z nielicznych zwycięskich zrywów Polaków, do którego dołączyli się także mieszkańcy Gniezna. Groby powstańców znajdują się na zabytkowym cmentarzu św. Piotra i Pawła (tzw. Akropolu Bohaterów).

 Murarz - XIX i początek XX wieku to przebudowa miasta po pożarze. Powstały także ślady po masonerii - symbolika wolnomularska widoczna na elewacji kamienic.

 Medyk - początek XVIII w. to czas zarazy. Zamożniejsi - duchowieństwo, szlachta i bogaci mieszczanie opuścili miasta. Ci ubożsi zaś schronili się w miejskim szpitalu.

 Napoleon - W listopadzie 1806 roku do Gniezna wkraczają wojska Napoleona Bonaparte. Legenda głosi, że mógł nocować w jednej z pobliskich kamieniczek w czasie jego podróży na wschód w 1812 roku.

 Skryba - skrybowie to osoby piszące i przepisujące rozmaite księgi. Skrybą był pisarz Ignacy Krasicki, który był także arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski. Pochowano go w gnieźnieńskiej katedrze.

 Woj piastowski - woj to wyszkolony uzbrojony wojownik - członek drużyny książęcej. Rekonstrukcję walk można oglądać w ostatni weekend lipca na Placu św. Wojciecha w czasie Festiwalu Kultury Słowiańskiej.

Co warto zobaczyć w Gnieźnie?

Historyczne zasługi Gniezna

 Bogaty kupiec - przełom XV i XVI wieku to czas rozkwitu miasta. Wówczas rocznie były organizowane dwa jarmarki - 23 kwietnia i 24 sierpnia. Ten pierwszy przetrwał do dnia dzisiejszego.

 Strażak - miasto było boleśnie doświadczone przez pożary. Pierwsza klęska nawiedziła miasto w 1503 roku. W 1613 pożar zniszczył niemal całą zabudowę miasta. Zaś klęska z 1819 roku doprowadziła do gwałtownej przebudowy miasta.

 Rajca miejski - członek rady miejskiej, wywodzący się z najbardziej zamożnych i szanowanych mieszkańców. Obradowali w ratuszu, znajdującym się niegdyś na rynku.

 Żużlowiec - żużel pojawił się w Gnieźnie w 1948 roku i jest najpopularniejszą dyscypliną w mieście. W 1980 roku żużlowcy zdobyli brąz Drużynowych Mistrzostw Polski.

 Szofer - W 1919 roku powstaje pierwsza fabryka powozów i bryczek. Pierwsza linia łączy Gniezno z Witkowem i Powidzem.

 Degustator - Koniec XIX wieku to czas, kiedy w Gnieźnie powstaje Wytwórnia Wódek i Likierów Bolesława Kasprowicza. Sam Kasprowicz w 1919 roku obejmuje funkcję polskiego prezydenta miasta.

Co warto zobaczyć w pierwszej stolicy Polski?

 Katedra Gnieźnieńska - znajdują się tutaj tzw. Drzwi Gnieźnieńskie, przedstawiające żywot Św. Wojciecha, którego relikwie zostały wykupione przez Bolesława Chrobrego. Nie zapomnij także wejść na punkt widokowy oraz do podziemi.

 Muzeum Początków Państwa Polskiego - obejrzyj filmy o powstaniu Polan, przejdź się wzdłuż miejsc, które tętnią historią.

 Rynek w Gnieźnie - daj się zauroczyć zabytkowym kamienicom, stylowym uliczkom. Pozwól się sobie zgubić. Tak po prostu.

 Park im. Tadeusza Kościuszki - miejsce odrestaurowane kilka lat temu, znajduje się tutaj rozbudowany plac zabaw, leżaki.

Co warto zobaczyć w Gnieźnie?

 Jezioro Jelonek - przespaceruj się wzdłuż linii brzegu, przy okazji zapoznając się z Aleją Rzeźb, która zaczyna się przy Muzeum Początków Państwa Polskiego.

 Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej - znajduje się na Wzgórzu Lecha, jest to skarbiec katedry gnieźnieńskiej. Obejrzeć można wystawy stałe i czasowe.

 Muzeum Zabytków Kultury Technicznej - znajduje się w dawnych koszarach na ulicy Wrzesińskiej, można zobaczyć tam stare motory lub samochody, samowary, maszyny do pisania, telefony.

 JumpArena - miejsce idealne dla małych i dużych, warto wykupić dłuższy pobyt, gdyż atrakcji jest bez liku. Można wziąć z domu antypoślizgowe skarpetki lub kupić je na miejscu za 5 złotych.

Parowozownia - zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem tylko w określone dni, więc warto się wcześniej zorientować w temacie.

Dom Powstańca Wielkopolskiego - miejsce znajduje się w Starym Ratuszu przy rynku, jest bezpłatne. Przyjmują zarówno grupy zorganizowane, jak i turystów indywidualnych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz