Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach znajduje się bardzo blisko kieleckiej Ptaszarni, która okazała się być dla nas nielada zaskoczeniem. To park, na terenie którego można odpocząć nad jeziorem.
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach znajduje się niemalże w centrum miasta. Wystarczy tylko udać się na lewo od kieleckiego deptaku, minąć Ptaszarnię, wspiąć lekko w górę i jesteśmy na miejscu. Wejście główne znajduje się po prawej stronie, nieco w głębi placu. Osobiście po odwiedzeniu tego miejsca uważamy, że nie jest ono przeznaczone dla dzieci ze szkoły podstawowej, czy nawet gimnazjum. Podczas naszej wizyty Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach odwiedzały właśnie takie maluchy, co uważamy za lekkie nieporozumienie. Nie mamy pojęcia, czy były dla nich przygotowane inne atrakcje, jednak to, co Ośrodek przygotował dla zwiedzających nie jest przystosowane do tego wieku.
Co zastaniemy w Ośrodku?
Zwiedzanie zaczynamy od zapoznania się z tematyką wojenną. Możemy obejrzeć różne eksponaty, film, posłuchać nagrań. Jest to wprowadzenie w to, co czeka nas później. Dla osób o silnych nerwach Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach przygotował salę jakby w podziemiach, gdzie znajdują się karcery, w których przebywali więźniowie. Wszystko zostało bardzo realistycznie odtworzone, słychać kapiącą wodę, a zaglądając przez wizjer jednej z cel możemy dostrzec skazanego. Atmosfera jest bardzo podniosła, czuć niecodzienny i przerażający klimat tego miejsca. Po opuszczeniu ,,sal wojennych" udajemy się na drugą stronę hallu, gdzie możemy obejrzeć wystawę z czasów Solidarności i PRL-u. Są tam eksponaty z tego okresu, różne afisze. Jest to zdecydowanie najmniej przerażająca część dla zwiedzających.
Historia wojenna wciąż żywa
Pomimo tego, że miejsce oddaje lata, które już minęły, musimy pamiętać o poległych. Ci ludzie musieli mierzyć się z tą niepewnością, strachem, bezsilnością na co dzień. Nikt nie pytał, czy są gotowi na wojnę, na obronę Ojczyzny, na przesłuchania. Kilka lat temu byłyśmy w Muzeum Historii Krakowa, gdzie także zachowały się cele, w których przetrzymywano więźniów. Trzeba przyznać, że obie te lokalizacje przyciągają turystów zainteresowanych losem tych, którzy polegli, często wbrew swojej woli. Obecnie powstaje wiele ekranizacji tych czasów. Gdy byłyśmy młodsze, z zapałem oglądałyśmy ,,Czas honoru", teraz ,,Wojenne dziewczyny". Choć te seriale zapewne zawierają w sobie także fikcję, choć w minimalnej części możemy zobaczyć, jak wyglądało życie ludzie w latach 40. XX wieku. Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach jest tego żywym dowodem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz