Co warto zobaczyć w Warszawie? Stolicę udało nam się odwiedzić w ciągu ostatnich 5 lat dwukrotnie. Sprawdźcie, jakie miejsca zwiedziłyśmy.
Co warto zobaczyć w Warszawie?
Stolicę Polski odwiedziłyśmy chyba tylko ze 3 razy w życiu. Mimo tego, że nie mamy tam jakoś szczególnie daleko, a w ostatnich latach wprowadzili pociągi pośpieszne bez przesiadki, nie do końca jest nam tam po drodze. Nie przejmujemy się tym jednak. W październiku 2019 roku skorzystałyśmy z wycieczki do Warszawy, organizowanej przez ZHP Hufiec Trzemeszno i tym sposobem odwiedziłyśmy nowe miejsca na mapie miasta.
Miejsca warte uwagi w stolicy Polski
Muzeum Etnograficzne to świetna propozycja dla osób, które chcą zobaczyć wiele ciekawych wystaw na kilku piętrach w centrum miasta.
Centrum Nauki Kopernik i Planetarium to miejsca warte uwagi o dwóch oddzielnych biletach, w których można spędzić miło czas.
Muzeum Techniki znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki i warto skusić się na to miejsce. W czasie naszej wizyty były wystawy poświęcone komputerom oraz motoryzacji.
Stacja Muzeum to wspaniałe miejsce dla wszystkich zainteresowanych starymi pociągami i makietami. Do zwiedzania jest również skansen.
Zamek Królewski - w czasie naszej wizyty można było bezpłatnie obejrzeć trzysalową wystawę multimedialną o zniszczeniu i odbudowie zamku. Widowisko było naprawdę warte uwagi. Dodatkowo można także obejrzeć arkady i przyzamkowe ogrody.
Cytadela w Warszawie - jest to miejsce upamiętniające tych, którzy zginęli. Są groby pomordowanych, brama, przez którą przechodzili na pewną śmierć, a także stryczek, na którym ich wieszano. Za opłatą można także obejrzeć ich dawne cele.
Łazienki Królewskie - jest to tak naprawdę olbrzymi park, w którym można spędzić kilka godzin. Na uwagę zasługuje także zwiedzanie Pałacu na Wodzie, składającego się z dwóch pięter. Wszystkie eksponaty, które się tam znajdują są oryginalne, aczkolwiek niektóre z nich nie były w tym pałacu od początku.
Muzeum Harcerstwa - jako harcerki bardzo interesujemy się tym, co dawniej działo się z organizacją, do której należymy. Zwiedzanie wystawy, poświęconej Szarym Szeregom i ,,Kamieniom na szaniec" jest bezpłatne. Za zorganizowanie warsztatów - kroniki, biblioteka, pamiątki, odznaki należy już jednak zapłacić.
Powązki w Warszawie - najbardziej znany cmentarz w Polsce, na którym chowają ludzi zasłużonych. Jest sporo sportowców, olimpijczyków, pisarzy. Nie zabrakło także osób, działających w Szarych Szeregach. Jest tutaj grób małżeństwa Centkiewiczów, Brzechwy, Tuwima, Alka (Aleksy Dawidowski), Rudego (Jan Bytnar), Zośki (Tadeusz Zawadzki), czy aktora, odkrywającego Klossa w ,,Stawka większa niż życie".
Stadion Narodowy - miałyśmy okazję odwiedzić go na żywo podczas Warszawskich Targów Książki w 2015 roku. Teraz przyszedł czas na wejście na punkt widokowy. Taka przyjemność kosztuje od osoby po 7 zł (październik 2019).
Stare Miasto - mnóstwo tutaj pomników, kościołów, jest Zamek Królewski, pomnik Kilińskiego (drugi w Polsce znajduje się w naszym rodzinnym Trzemesznie). Nie zabrakło także miejsca na Małą Syrenkę, czy pomnik Nieznanego Żołnierza. Jest najwęższa kamienica w Warszawie, dzwon, który należy dotknąć i obejść kółko, by życzenie się spełniło.
Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie - ekspozycje mogły się nieco zmienić, bowiem te zdjęcia pochodzą z naszej poprzedniej wizyty w stolicy - w maju 2015 roku. Niemniej, jest to jedno z tych miejsc, które należy odwiedzić.
Muzeum Domków dla Lalek w Warszawie - znajduje się tuż obok Pałacu Kultury i Nauki. Za wstęp dla osoby dorosłej zapłacimy 20 złotych. W środku mamy ponad 100 zachwycających domków dla lalek, które zachwycają już od samego wejścia.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie - koncepcją nieco przypomina Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. To Warszawskie mogą odwiedzać także dzieci i nastolatkowie. Historia wojenna skupia się tylko na jednej ekspozycji, całość została zapoczątkowana od powstawania narodu żydowskiego.
Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie - wejścia odbywają się dla osób od 14. roku życia, jednak pod opieką rodziców mogą wejść także młodsze dzieci. Miejsce pełne pamięci, upamiętnienia tych, którzy zginęli.
Taras Widokowy XXX w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie - wjazd na samą górę kosztuje dla osoby dorosłej 20 złotych. Naszym zdaniem, warto obejrzeć sobie panoramę z wysokości 30. piętra. Widoki faktycznie są dość ciekawe pod względem zabudowań.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz