Fort Wędrowiec w Węgierskiej Górce bywa nazywany Westerplatte Południa. Skąd wzięła się ta nazwa i kiedy fort powstał i jakie zadanie pełnił?
Gdańskie Westerplatte
O gdańskim Westerplatte każdy z nas słyszał. Może zdarzyło się też tak, że mieliście okazję zajrzeć tam osobiście. Bardzo często wybierają się tam grupy zorganizowane, w czasie wakacji organizowane są też zajęcia dla młodzieży. My Westerplatte miałyśmy okazję odwiedzić kilka razy w życiu. Nie zdawałyśmy sobie jednak sprawy z tego, że na południu istnieje Fort Wędrowiec w Węgierskiej Górce.
Fort Wędrowiec w Węgierskiej Górce
Śląski Fort Wędrowiec w Węgierskiej Górce odegrał duże znaczenie w pierwszych dniach września 1939 roku. To właśnie dzięki niemu i obronie fortu udało się udoskonalić inne fortyfikacje. Jako ciekawostkę dodamy, że wszystkie forty w okolicy zaczynają się na literę W. Stosunek strat Polaków do Niemców także jest dość zatrważający na niekorzyść okupantów. Można zwiedzać sobie fort za darmo z zewnątrz, są tam czołgi, helikopter, można wejść na dach fortu. Za 3 lub 4 złote (w zależności od wieku) można wejść do środka. Nie jest tam za wiele do obejścia, jednak są tam bardzo ciekawe eksponaty.
Historyczne miejsca warte pamięci
Uważamy, że Fort Wędrowiec jest jednym z tych miejsc, które należy upamiętnić. Jego modernizacja została zrealizowana też dzięki harcerzom. Na miejscu znajduje się ławeczka. Można także odsłuchać patriotycznych piosenek. Miejsce jest zadbane, położone blisko drogi. Może miałeś okazję słyszeć o nim już wcześniej?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz