czwartek, 20 maja 2021

,,Ten zły" Natalia Dziadura

   ,,Ten zły" otrzymana z Taniejksiazki.pl to kolejna z powieści z cyklu Niegrzeczne książki. Sprawdźcie też inne bestsellery w księgarni.      


Pamiętam jak dziś, że na studiach i licencjackich, i magisterskich z filologii rosyjskiej mając do wyboru fakultet językowy lub kulturoznawczo-literaturoznawczy, zawsze wybierałam ten drugi. Uwielbiałam słuchać opowieści o leszym, domownikach, czy kikimorze. Nawet w przypadku pracy dyplomowej zdecydowałam się na motyw rusałki w twórczości Lermontowa, Puszkina i innych znanych rosyjskich twórców. Jak się okazuje, Natalia Dziadura w ,,Ten zły" także dużą część fabuły poświęciła ludowym wierzeniom. 

Liliana Ostrowska w spadku po pradziadkach otrzymuje dom w Jarzębicach, jednak rodzice mówią jej o tym dopiero, gdy zbliża się do 25. urodzin. Kobieta ma ułożone życie, planuje przyszłość zawodową w Łodzi, a na wieś przyjeżdża tylko obejrzeć posiadłość i zaplanować jej sprzedaż. W czasie wizyty w sklepie spotyka jednak nieznajomego Andrzeja. Czy mężczyzna stanie się przyczynkiem do tego, by jednak dłużej zabawić w Jarzębicach? Poznajemy także bardzo wyrazistą postać, Iwara Velsa, który nie wywołuje w Lili ciepłych uczuć, ponieważ jest bardzo dominujący i władczy. Jaką tajemnicę skrywa i czy zdecyduje się wyjawić ją Lilianie?

Kim są tajemnicze Córy Krwi, kto jest stworzeniem z innej kultury, a kto człowiekiem z krwi i kości? Jak się okazuje, nie wszystkiego można dowiedzieć się od razu. Bardzo pociesznymi bohaterami drugoplanowymi są tzw. domownicy, dobre duchy domu, które pomagają Lili w codziennych porządkach. Co ciekawe, na początku jest przekonana, że sąsiedzi kręcą jej się po domu, nie ujawniając swojej bytności. Takich kulturowych smaczków jest o wiele więcej. Widać, że Natalia Dziadura fascynuje się ludowymi wierzeniami i potrafi je umiejętnie przekazać i wpleść w pełną gorącej krwi znajomość Lili i Iwara.

Zakończenie i poprowadzenie fabuły w taki, a nie inny sposób sprawia, że można mieć nadzieję na kontynuację. Jestem szalenie ciekawa, jakie atrakcje autorka przygotuje dla swoich czytelników w kolejnej części. ,,Ten zły" to porywająca lektura, pełna zwrotów akcji z wplecionymi elementami ludowymi. Dzięki temu autorka nie powiela schematów, a jej wartość czytelnicza jest na wysokim poziomie. Jeżeli uwielbiasz tak jak i ja, rusałki i inne leśne stwory, koniecznie sięgnij po tę lekturę. Zaręczam, że nie będzie to czas stracony. 

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję księgarni Tania Książka.   

12 komentarzy:

 1. Mitologia słowiańska leży także w kręgu moich zainteresowań, więc jestem ciekawa tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mnie ciekawi ta książka, lubię takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oceniłam książkę po okładce - muskularny, półnagi typ i już w głowie miałam, że to erotyk z uciśnioną i czułym brutalem. A tu miłe zaskoczenie - też lubię klimaty ludowych wierzeń :)

  OdpowiedzUsuń
 4. zaciekawiłaś mnie tą książką, dawno nie czytałam czegoś z podobną fabułą

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa jestem czy będzie kontynuacja. Zapowiada się ciekawie. :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. oo takiego typu książek nie czytałam, zaciekawiłam się:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam leśne stwory, ale przeszczepione do fabuły kryminalnej, tam najbardziej mnie przyciągają. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chociaż i w fantastyce rewelacyjnie się sprawdzają, mnóstwo możliwości do poszybowania słowiańskiej wyobraźni. :)

   Usuń
 8. Gatunek nie mój, ale za wprowadzenie nadnaturalnych bytów, starych wierzeń jestem skłonna sięgnąć po proponowaną książkę. To może być coś innego.

  OdpowiedzUsuń
 9. ooooo spodziewałam się zupełnie innej tematyki. Chyba zmyliła mnie okładka. Wydaje się to całkiem ciekawa lekturą. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię tego typu książki,bo idealnie odmóżdżaja

  OdpowiedzUsuń
 11. Słyszałam o tej książce wiele dobrego. Chętnie ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń