Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

poniedziałek, 13 września 2021

,,Tak wiele jest strachów" Seweryna Szmaglewska

 Seweryna Szmaglewska, autorka lektury szkolnej ,,Czarne Stopy" ma na swoim koncie wiele literackich dokonać. Poznajcie kolejne z nich. 

,,Tak wiele jest strachów" jest tak obszerna (ma ponad 580 stron), ponieważ to zbiór opowiadań, które wcześniej ukazały się w trzech oddzielnych książkach. Mowa o ,,Chleb i nadzieja", ,,Odcienie miłości" i ,,Dwoje smutnych ludzi". Jedynie historia ,,Puste miejsce przy stole" ukazała się dodatkowo jako odrębna całość. Seweryna Szmaglewska oprócz tego, że była wybitną pisarką (zmarła w 1992 roku) jako jedyna Polka zeznawała w procesie norymberskim odnośnie zbrodniarzy wojennych. Zesłana do Auschwitz uciekła z marszu śmierci, w który pognano wszystkich więźniów w obawie przed natarciem wybawicieli.

Zawarte w zbiorze opowiadania zostały uszeregowane pod względem poruszanej tematyki. Co ciekawe, jedyną tematyką była nie tylko wojna, ale też luźne relacje międzyludzkie. Jedne opowiadania były dłuższe, inne krótsze, jednak wszystkie zostawiły po sobie jakiś ślad w mojej pamięci. Były wstrząsające, jak przeżycia obozowe z obozów zagłady, ale też lata powojenne, kiedy ludzie powoli wracali do względnej normalności. To, co podkreślała autorka to także fakt, że w tej brutalnej sytuacji więźniowie zabiegali nie tylko o dobro swoje, ale też innych. 

Seweryna Szmaglewska doczekała się pięknego ukontentowania swojej literackiej pracy. Przepięknie wydane ,,Tak wiele jest strachów" sprawią, że niejednemu czytelnikowi poruszy się serce, wspomni do lat młodości, może przypomni sobie czasy wojny, niepewności, w której przyszło mu żyć wbrew jego woli. Zebranych zostało tutaj kilkanaście historii, które można czytać oddzielnie i wracać do nich wtedy, kiedy najdzie nas ochota. Serdecznie polecam pochylić się nad tym pięknie stworzonym egzemplarzem, zarówno jeśli chodzi o treść, jak i o oprawę graficzną.

Książkę można kupić na www.inverso.pl 

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję wydawnictwu.

15 komentarzy:

 1. Ciekawa lektura, muszę po nią sięgnąc.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że to taki obszerny zbiór z twórczością tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie, można się zapoznać z całokształtem i wyrobić sobie zdanie :-)

   Usuń
 3. Poszukam tej książki, zapewne nie jest łatwą lekturą. O autorce nie słyszałam, ale jej historia bardzo mnie zaciekawiła, poszukam jeszcze informacji o niej.

  OdpowiedzUsuń
 4. mnie kusi oprawa graficzna lubię taki minimalizm, ale i do treści chętnie bym sięgnęła :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba właśnie ta krótka forma opowiadań tak mocno odbija się w czytelniku, który poznaje wojnę za ich pośrednictwem. Bo życie na wojnie bywało właśnie takim epizodem,kilkoma kartkami- równie łatwo było je zgnieść...

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna recenzja, dziękuje, zapisuję na listę do książek do przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie. Bardzo chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak to prawda, że jest wiele strachów. Każdy ma swoje lęki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam wcześniej o tej książce - zapisuję tytuł, bo opowiadania bardzo lubię czytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubie te autorke i jej opowiadania,wiec chetnie przygarne takie wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. We wczesnej młodości zaczytywałem sie literatura obozową i wojenną , teraz od tego tematu uciekam

  OdpowiedzUsuń