sobota, 27 października 2012

,, Mózg incognito. Wojna domowa w Twojej głowie" David Eagleman - recenzja

Wydawnictwo: Carta Blanca
Data wydania: 2012
Format : Książka
Ilość stron: 336
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf, Merlin, Matras
David Eagleman to amerykański neurofizyk. W 2012r. uznano go za jednego z Najbystrzejszych Kreatywnych Facetów. Mężczyzna to autor książek popularnonaukowych i bestsellerowego zbioru opowiadań ,,Sum: Tales from the Afterlives".

Książka poświęcona jest głównie opisowi ludzkiego mózgu. To my decydujemy o tym, co się z nami stanie. Arthur Alberts tylko cudem uniknął pobicia w Afryce z tego powodu,że miał ze sobą magnetofon. Afrykańczycy myśleli, że w ten sposób odbierał im język. Dużą rolę w naszym życiu odgrywa nasza świadomość. Mężczyźni, obserwując kobiety zwracają szczególną uwagę na jej cechy. Każda ma dla nich inne znaczenie. Mózg o tym decyduje, a nie oni sami. Istnieje wiele przykładów w życiu, kiedy możemy zauważyć dominującą rolę mózgu w naszym życiu. Zarówno mózg, jak i świadomość kształtowały się przez wieki. Dlaczego mózg został przyrównany do gazety? Dlaczego autor uważa, że lepiej jest, gdy nasze życie umysłowe przebiega poza kontrolą świadomości?

Książka opowiada o naszym mózgu i świadomości każdego człowieka. Napisana jest językiem zrozumiałym, czytelnym. Dzieło czyta się bardzo szybko, jest dość ciekawie napisane.

Pierwszy raz spotkałam się z twórczością tego pisarza, jednak bardzo spodobał mi się jego sposób pisania. Podanych jest dużo przykładów z życia przeciętnego człowieka, dzięki czemu lepiej możemy zrozumieć opisywaną sytuację.

,,Mózg incognito. Wojna domowa w Twojej głowie" mogę ze szczerym sumieniem polecić wszystkim, którzy chcą bardziej zagłębić się w tą dziedzinę. Ta pozycja na pewno Wam się spodoba.

Moja ocena : 8/10


Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu Carta Blanca13 komentarzy:

 1. Fajnie by było poznać tajniki mózgu.
  Niestety nie znam Davida Eaglemana, ale może kiedyś przypadkowo przeczytam coś z jego utworów. Kto wie...
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa pozycja, chętnie bym poczytała i stała się bardziej świadoma.

  OdpowiedzUsuń
 3. Madziula, Po prostu kup te książkę. Czyta się ja jak dobrą powieść sensacyjną. I cały czas zaskakuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Też potwierdzam. Świetna lektura ;) A jak ktoś będzie dalej zainteresowany tematem to bardzo polecam też książki Olivera Sacksa, szczególnie "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem".

  OdpowiedzUsuń
 5. Hm... Co do Mężczyzny.... Chyba Stuhr zrobił na jej podstawie egzamin w Akademii Teatralnej...Ale mogłam coś pomylić:|

  OdpowiedzUsuń