Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

poniedziałek, 26 listopada 2012

,,Drzazga" Ewa Nowak - recenzja

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2012
Format : Książka
Ilość stron: 306
Półka: posiadam
Do kupienia: GandalfMerlin, Matras

Ewa Nowak to polska pisarka, pedagog terapeuta, publicystka. Urodzona w 1966 roku w Warszawie, wychowała się na warszawskim Powiślu. Pochodzi z rodziny nauczycielskiej. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej (obecnie Akademia Pedagogiki Specjalnej) im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Mieszka na warszawskiej Białołęce. W 2002 roku ukazała się jej pierwsza powieść – Wszystko, tylko nie mięta. Obecnie na rynku dostępnych jest już niemal trzydzieści tytułów.

Głównymi bohaterkami książki stają się Marta i Jagna, dwie siostry, choć to ta pierwsza prowadzi narrację w książce. Dziewczyny bardzo się od siebie różnią pomimo tego, że są ze sobą tak blisko spokrewnione. Mieszkają tylko z matką, gdyż ojciec odszedł do innej kobiety. Marta nie mogła odnaleźć się w nowej sytuacji, nie lubiła nowej wybranki ojca. Jagna za to wręcz przeciwnie - bardzo dobrze dogadywała się z kobietą, spędzały ze sobą dużo czasu, wymieniały znaczące uśmieszki. Marta nie mogła tego znieść, nie rozumiała, jak siostra mogła być tak nielojalna wobec matki. Jagna zawsze była tą gorszą córką, gorzej się uczyła, nie zdała do następnej klasy. Nie miała żadnych zainteresowań, nic jej się nie podobało, nie chodziła dłużej na zajęcia dodatkowe. Marta natomiast starała się za wszelką cenę nie uprzykrzać życia matce, bardzo się starała, nie marnowała jej pieniędzy, była pilna, uczynna, grzeczna, zawsze przygotowana do lekcji...

Autorka ukazuje problem nierówności w traktowaniu obu sióstr tak samo. To zawsze Marta była ta lepsza i bardziej kochana. Nie wyobrażała sobie, że mogłaby czegoś nie zrobić lub zawieść matkę. Jagna była ta bardziej pyskata, miała własne zdanie, idee.

W szkole Marta także nie miała wielu przyjaciół. Przyczyniło się do tego pewne zdarzenie. Jednego dnia nikt nie napisał charakterystyki na język polski, tylko jedna Marta odrobiła zadanie domowe. Zastanawiała się, czy przyznać się, że je ma. Wiedziała, że wtedy klasa ją znienawidzi. Gdyby jednak tego nie zrobiła nie miałaby szansy na ocenę celującą na koniec semestru. Poza tym nie chciała zawieść matki. Jak postąpiła?

Książka bardzo poruszająca, poruszająca wiele ważnych problemów w naszych czasach. Każda decyzja jaką podejmiemy ma wpływ na nasze dalsze życie.

Język utworu jest zrozumiały, powieść czyta się z wielką przyjemnością. Ja spędziłam przy niej kilka miłych godzin, których na pewno nie będę żałowała.

Nie było to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki, więc wiedziałam, czego mogę się spodziewać po tej książce. Do tej pory udało mi się przeczytać oprócz ,,Drzazgi" jeszcze 3 książki z serii ,,miętowej" i 4 z serii ,,Trzynastka". Wszystkie bardzo mi się podobały, choć muszę przyznać, że pierwszy raz słyszałam o samym określeniu serii ,,miętowej".

,,Drzazga" to książka przeznaczona raczej dla nastolatków. Byłam pewna, że nie za bardzo mi się spodoba, byłam pewna, że już wyrosłam z tego typu książek. Okazało sie, że nie ! Książki Ewy Nowak posiadają wartości uniwersalne i możemy je czytać w każdym wieku. Ja jestem nimi zachwycona.

Moja ocena : 10/10

Za egzemplarz książki dziękuję 


4 komentarze:

  1. tak, Ewa Nowak zawsze porusza najważniejsze tematy. Czytałam kilka jej książek - m.in. "Diupa" i "Bardzo biała wrona" i bardzo mi się podobały. Być może sięgnę i po "Drzazgę".
    pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń