Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

piątek, 30 listopada 2012

,,Kat z listy Schindlera. Zbrodnie Amona Leopolda Gotha" Johannes Sachslehner - recenzja

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2010
Format : Książka
Ilość stron: 376
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf, Merlin


,,Jestem Waszym Bogiem" 


Pochodzący z Wiednia esesman i morderca Amon Goth, bohater niniejszej książki nie tylko nie wykonywał  rozkazów i nie troszczył się o zdanie przełożych, ale był pewny siebie. Szczerze nienawidził biurokratów, Żydów i szowinistów. Zabijanie było jego zachcianką i wynikało ze spaczonych instynktów. Nie potrzebował górnego rozkazu, korzystał ze swobody, jaką dawał mu świat obozów koncentracyjnych. Płaszowski kat wręcz celebrował swą władzę nad wyjęty z pod prawa więźniami. Był genialnym reżyserem śmierci w Płaszowie, obozie, którego był komendantem. Pełnił on rolę sceny, na której wystawiano to coraz wymyślniejszą tą samą sztukę , masowy mord Żydów.

Opowieść ta ukazuje do jakiego bestialstwa może dojść człowiek, jeśli tylko zapewni mu się sprzyjające warunki. Amon Goth zawisł na szumienicy w 1946r., a jego zwłoki zostały spalone, prochy rozsypane. Pamięć o jego okrutnych czynach pozostaje wiecznie żywa.

Oscar Schindler był jego przeciwieństwem. Niemiec przejął fabrykę garnków w Krakowie, w której pracowali Żydzi, w przeciwieństwie jednak do Amona, dbał o nich, zapewniał im dodatkowe pożywienie, wybudował nawet obóz obok zakładu, aby Goth nie mógł ich pozabijać... Na końcu sporządził listę Żydów, których miał ochronić i wywieźć w góry do fabryki broni. Była na niej również jedna ze służących Gotha oraz jeszcze jedna dziewczyna. Wszyscy bardzo chcieli się dostać na tą listę, tylko wtedy mieli szansę na ocalenie. Tych, których nie udało się ochronić zostali zagazowani w obozach w Aushwitz.

Odkąd obejrzałam film z jakąś gazetą o Amonie Gothcie chciałam się więcej dowiedzieć więcej o tym okropnym człowieku, który zabijał niewinnych ludzi bez mrugięcia okiem. Ludzie przebywający z obozie w Płaszowie cały czas żyli w nieustannym strachu, nie mogli przewidzieć, czy akurat dziś Amon nie zapragnie ich zabić...

Uwielbiam książki o wojnie, jednak ta jest przerażająca, ukazuje okropieństwo obozów koncentracyjnych. Jak to kiedyś ktoś powiedział ,,Ludzie ludziom zgotowali taki raz". I zgadzam się z tym w 100 %. Wojna to przerażający czas, z którego ludzie żyjący w tamtych czasach do dziś nie potrafią się się otrząsnąć !

,,Kat z Listy Schindlera. Zbrodnie Amona Leopolda Gotha" to powieść, którą polecam wszystkim ludziom, interesujących się czasami II wojny światowej, ale tym w dojrzałym wieku, którzy mają już ukształtowaną psychikę, ponieważ lektura tej książki nie należy do najłatwiejszych...

Moja ocena : 10/10

Za egzemplarz książki dziękuję  :
Książka została przeczytana w ramach wyzwań czytelniczych - temat wojna i literatura :


12 komentarzy:

 1. Bardzo lubię sięgać po książki traktujące o wojnie, dlatego rozejrzę się za tą powieścią, mimo tego, iż jest pełna okrucieństw - jestem na to przygotowana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna książka na mojej liście książek do przeczytania...

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj wiem, że takie książki bardzo odbijają się na mojej psychice i nie mogę powiedzieć, że przeczytam z ochotą...
  Ale myślę, że jest to jedna z książek, z którą my Polacy powinniśmy się zapoznać. Żeby wiedzieć, co nasi dziadkowie przeszli, żeby nam żyło się teraz dobrze.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już sam opis z okładki sprawia, że wzrasta we mnie poziom agresji. Co tacy ludzie mają w głowach, że o sercach nie wspomnę?
  Bardzo bym chciała przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio z nieznanyh dla mnie powodów, mam nastrój na takie książki, więc chętnie bym ją przeczytała.

  OdpowiedzUsuń