Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

sobota, 26 stycznia 2013

PRZEDPREMIEROWO ,,Z chirurgiczną precyzją" Błażej Przygodzki


Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2013
Format : Książka
Ilość stron: 348
Półka: posiadam
Do kupienia: Merlin, Gandalf, Wydawnictwo Literackie

Bardzo lubię historie kryminalne, thrillery również są na mojej liście pożądanych gatunków. Pan Błażej Przygodzki dodał do tego wątek medyczny. Gdy dowiedziałam się, że taka książka, jako 1 wyjdzie na polski rynek, nie mogłam się doczekać, aż dane mi będzie ją przeczytać ! Czy jednak było warto?

Z twórczością tego autora nie miałam wiele wspólnego, zresztą nie ma się czego dziwić, bowiem pisarz debiutował w 2012 roku powieścią ,,Dziennik samobójców” , jak możemy dowiedzieć się z serwisów literackich, również thrillerem, tyle, że psychologicznym.

O czym jest najnowsza powieść? Akcja toczy się we Wrocławiu, mieście, w którym zaczynają dziać się dziwne rzeczy. W krótkim odstępie czasu dochodzi do 2 zabójstw, które ktoś stara się upozorować na zgony z przyczyn bez udział osób trzecich. Na basenie zostaje znaleziony Witold Antczak, bokser, który niedawno odbywał badania profilaktyczne u dr Huberta Kłosowskiego, które nie wykazały niczego niepokojącego. Niespodziewanie zostaje również napadnięty Adam Drucki, który staje się roślinką.

Do akcji wkraczają komisarze : Przygoda, aspirant Arek Boczar, komendant Marek Dulemba. Nad wszystkim czuwa prokurator Mikołaj Rapacki. Sprawa jednak nie jest tak prosta, jakby się mogło wydawać. W trakcie śledztwa wychodzi bowiem na jaw fakt, że śmierć boksera nie była przypadkowa, ktoś do kremu do opalania wstrzyknął mu substancję, która go zabiła.

Również informator Boczara umiera, jak wykazuje początkowe śledztwo z przedawkowania narkotyków, wszak nic dziwnego, mógł wrócić do nałogu… Doktor Brzozowski, który zajmuje się sekcją zwłok wpada jednak na nowy trop. Czy jednak ktoś uwierzy wytrawnemu alkoholikowi? Policja zaczyna podejrzewać, że chodzi o przeszczep organów, gdzie główną rolę odgrywa dr Kłosowski…

Muszę przyznać, że byłam do książki nastawiona bardzo pozytywnie, ale i z pewną dozą sceptycyzmu.  Wiadomo, pierwszy thriller medyczny w Polsce to nie lada wyzwanie, które powinno zadowolić czytelnika. Powieść czyta się bardzo przyjemnie, pan Błażej stworzył bardzo ciekawą fabułę medyczną i dodał do tego wątek kryminalny. Muszę z całą pewnością przyznać, że to mu się udało.

Są jednak i minusy, ta pozycja z początku po prostu mnie nudziła. Po przeczytaniu dobrej połowy, musiałam ją odłożyć, bo doszłam do wniosku, że dalej nie dam rady. Akcja niby się toczyła, ale jakoś tak mozolnie. W drugiej części jednak muszę przyznać, że jak zaczęłam, tak już mogłam się oderwać, bo sprawy zaczęły przybierać tak szybkiego tempa, że aż się miało ochotę to czytać !

Komisarze, jak to zwykle bywa mieli wiele poszlak, kilka tropów, które z czasem zaczęły się rozwiązywać. Z  czystym sumieniem mogę powiedzieć, że takiego zakończenia to się nie spodziewałam. Po prostu wbiło mnie w fotel. Dobrze, że nie szło się domyślić, kto stoi za tymi wszystkimi machlojkami, bo wtedy powieść straciła by na wartości.

Nie mogę nie wspomnieć o komisarzu Przygodzie, który był traktowany przez współpracowników nieco z przymrużeniem oka, nikt nie traktował go poważnie, jednak miał niezwykłego ,,czuja” do wynajdywania przestępców i znajdowania dowodów w takich sprawach, które były kierowane do archiwum. I chwała mu za to !

Tak, jak wspominałam , jest to pierwszy thriller medyczny, jak dotąd, polskiego twórcy, więc nie można być zbyt surowym i wybaczyć niektóre błędy. Język jest zrozumiały, są również ekspertyzy medyczne z sekcji zwłok, przeszukania, co mi się bardzo spodobało, bo  bardzo urozmaiciło to pozycję.

Całość była konsultowana z dr Martą Glanowską, więc informacje zawarte w pozycji z pewnością są prawdziwe z medycznego punktu widzenia.

,, Z chirurgiczną precyzją” to doskonała powieść dla osób, które chcą miło spędzić czas z dobrą lekturą, która łączy w sobie wątek medyczny z kryminalnym. Z pewnością się nie zawiedziecie !

Moja ocena : 8/10

Premiera : 21.02.2013 r.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję


20 komentarzy:

 1. Jakoś nie czuję się przekonana do tej powieści. I nie sądzę również, żeby była to pierwsza taka książka na polskim rynku- na kryminał z medyczną podszewką natknęłam się chociażby pod postacią "Siostrzyczki" Dariusza Rekosza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, co ja tylko napisałam, co jest napisane w książce ;) Aczkolwiek o thrillerze medycznym jeszcze nigdy nie słyszałam, jako gatunku w Polsce ;)

   Usuń
 2. Niczym "kryminalne zagadki":D Chętnie przeczytam, jeśli wpadnie mi w ręce:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama nie wiem, niezbyt komfortowo się czuję w kryminalnych światach :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Będę musiała koniecznie przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. MUSZĘ MIEĆ, dobrze, że premiera po wypłacie, bo teraz nie stać mnie już na nic :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Coraz bardziej ciekawi mnie rozwiązanie zagadki:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Thriller z mojej działki. Może sięgnę w wolnej chwili;)

  OdpowiedzUsuń
 8. oryginalny blog, pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń