Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

piątek, 14 marca 2014

Ku chwale Ojczyzny. (,,Kamienie na szaniec'' Film)

Chyba nie ma wśród nas osoby, której choć w szkole nie obiłby się o uszy tytuł książki ,,Kamienie na szaniec" napisanej przez Aleksandra Kamińskiego. Podczas Targów Książki w Poznaniu brałam udział w konferencji z głównymi bohaterami i reżyserem, więc tym bardziej byłam ciekawa ekranizacji tej bądź, co bądź sztampowej lektury.


Alek, Rudy i Zośka. Harcerze, członkowie Szarych Szeregów, podlegających Armii Krajowej. W czasie wojny brali udział w małym sabotażu - wybijali szyby niemieckich lub zgermanizowanych zakładów, gazowali kina, rysowali znaki Polski walczącej. O tym i o wielu innych działaniach tych młodych ludzi możecie przeczytać w książce lub zobaczyć na filmie. Nie uważali, że robią coś nadzwyczajnego, walczyli, aby Polska była znów wolna.

,,[...]na śmierć idą po kolei, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec."

Już podczas konferencji w Poznaniu zarówno reżyser, jak i debiutujący aktorzy zauważyli, że patriotyzm kiedyś i dziś oznacza coś innego. Dziś nie jesteśmy zmuszeni do walki z wrogiem i oby to się nie zmieniło. Nie musimy udowadniać swojej miłości do Ojczyzny w taki sposób, jak czynili to bohaterowie ,,Kamieni na szaniec".

Byłam bardzo ciekawa, w jaki sposób wypadli debiutujący aktorzy. Muszę przyznać, że mimo ich pierwszej tak poważnej roli Marcel Sabat (Zośka), Kamil Szeptycki (Alek) i Tomasz Ziętek (Rudy) poradzili sobie wspaniale. Byli bardzo autentyczni w nagrywanych scenach. Wiedziałam już wcześniej, że wątek Alka został okrojony, ale nie sądziłam, że aż tak. Raptem zobaczymy go tylko kilka razy na ekranie. Największą rolę odegrał moim zdaniem Zośka, a zaraz potem Rudy.

Film jest potrzebny, żeby pamiętać o tych ludziach, którzy zginęli w czasie akcji, aby Polska dziś była wolna, którzy nie zważając na własne życie odbijali przyjaciół, zabijali Niemców, starali się, aby wojna skończyła się możliwie, jak najprędzej, ale jak to podkreślał jeden z bohaterów to nie oni ją zaczęli, więc nie pozostawało im nic innego, jak walczyć. Na śmierć i życie.

Z pewnością nie jest to ekranizacja dla wszystkich. Akurat w czasie naszego seansu była jeszcze grupa nastolatek. Rodzice, czy nauczyciele chyba musieli im dużo zapłacić, że przyszły, bo co chwilę wybuchały śmiechem. A do śmiechu to tu raczej momentów nie było... Były chwile, kiedy przeszywał mnie dreszcz, jednak czegoś mi zabrakło w ekranizacji ,,Kamieni na szaniec".

Pozornie wszystkie warunki zostały spełnione - najważniejsze fakty przekazano, bohaterowi spisali się doskonale, zarówno Ci debiutujący, jak i Ci, których mogliśmy spotkać w innych filmach o tej tematyce - Danuta Stenka, czy Artur Żmijewski, ale czegoś mi brakowało. Jakiegoś impulsu, który sprawiłby, że po wyjściu z kina nie mogłabym się otrząsnąć. Nie oznacza to, że nie było makabrycznych chwil, ja po prostu czuję maleńki niedosyt.

W związku z premierą filmu wydawnictwo Nasza Księgarnia wydało ,,Kamienie na szaniec" w nowej filmowej okładce. Jeżeli jeszcze nie macie swojego egzemplarza lub też chcecie mieć najnowsze, polecam. Książka została bardzo ładnie wydana. Każdy powinien ją przeczytać lub przynajmniej obejrzeć film.

12 komentarzy:

 1. Film na pewno obejrzę, ale najpierw chcę przeczytać książkę. Jak byłam w gm to czytałam, ale to było tak dawno temu, że już nie wiele pamiętam..

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę kiedyś czytałam a film chętnie bym obejrzała

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny film, ale momentami przerażający.

  OdpowiedzUsuń
 4. W książce jako cytat, widnieje inaczej niż napisałaś, więc po co zaznaczac że to cytat skoro się mija z celem? i nie trzeba makabrycznych chwil by nie zapomniec o filmie. Produkcyjnie jest Bardzo Dobry jak na Film Polski! Ale osobiście nie sądzę by Zośka w książce był rozhisteryzowanym dzieciakiem, było w sumie wręcz odwrotnie. Film zdecydowanie 9/10 ; P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdzie ja napisałam, że Zośka był ,,rozhisteryzowanym dzieciakiem"?

   Usuń
  2. a gdzie ja napisałam że to Twoje słowa? przecież napisałam 'Ale osobiście nie sądzę' więc chyba to logiczne że to moje słowa..

   Usuń
 5. Mnie ten film zachęca głównie do przeczytania książki. Czytałam ją w gimnazjum, ale mało co pamiętam. Poza tym to chyba zbyt młody wiek, żeby wszystko zrozumieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak sądzę, że do takich książek trzeba dojrzeć.

   Usuń