środa, 25 maja 2016

,,Zawsze stanę przy Tobie" Gayle Forman

Gayle Forman z pewnością stała się w ostatnim czasie jedną z chętniej czytanych autorek literatury młodzieżowej. I ja dałam się porwać jej twórczości i postanowiłam zapoznać się z ,,Zawsze stanę przy Tobie".

Wszystko można powiedzieć o Brit Hemphill, tylko nie to, że jest ,,normalna". Od kilku lat grywa w zespole, który z każdym dniem ma coraz większe szanse na przebicie, ma kolorowe włosy i właściwie nie cierpi swojej macochy. Prawdopodobnie z wzajemnością. Gdy ojciec odwozi ją do ośrodka, którzy rzekomo pomaga młodzieży radzić i zwalczać swoje problemy, dziewczyna jest przekonana, że to nowa żona opiekuna ją tam wysłała, żeby się jej pozbyć i stworzyć nową rodzinę. W Red Rock Academy uczniowie muszą przejść 6 poziomów, w czasie których możliwa jest degradacja, a później, kończąc 18 lat lub poziom 6 i prawidłowe zachowanie wracają do domu. Brit i Siostry nie zamierzają jednak tyle czekać. Postanawiają działać.

Gayle Forman dała się poznać czytelnikom z takich powieści jak ,,Zostań, jeśli kochasz" i ,,Wróć, jeśli pamiętasz". Później w Polsce została wydana seria ,,Ten jeden dzień", ,,Ten jeden rok" i czekam na kolejny tom. Na półce czeka na mnie także ,,Byłam tu", ale nie mogę się zebrać. I najnowsza - ,,Zawsze stanę przy Tobie". Pod pozorem opowieści o zbuntowanych dziewczynach pisarka chciała pokazać problem, jaki może dotknąć każdego z nas. Ocenianie po pozorach, uciekanie przed odpowiedzialnością, niezrozumienie. Brzmi znajomo?

Autorka po raz kolejny zabrała mnie w świat nastolatków. Mam czasami wrażenie, że za 2-3 lata te książki już do mnie nie trafią, ale póki jeszcze lubię zaczytywać się w literaturze młodzieżowej i twórczości Amerykanki daję im szansę. ,,Zawsze stanę przy Tobie" przeczytałam praktycznie w jedno popołudnie. Czyta się ją ekspresowo. Teraz pozostaje mi jedynie czekać na kolejne pozycje wydane w Polsce. Nie chcę myśleć, że kiedyś mogłoby ich zabraknąć. Jestem przekonana, że niejedna nastolatka odnajduje w nich swoje codzienne problemy i troski.


2 komentarze:

  1. Książka zdecydowanie młodzieżowa. Poleciłabym nastolatkom w tym trudnym czasie dokonywania pierwszych, ważnych życiowych wyborów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie czytałam jeszcze nic tej pisarki, ale może to zmienię.

    OdpowiedzUsuń