Majdanek w Lublinie to miejsce, o którym musimy pamiętać. Zginęło tam prawie 80 tysięcy osób, w tym większość Żydów.

Obóz jeniecki 1941-1945
Obóz koncentracyjny w Lublinie, nazywamy także Majdankiem (od nazwy dzielnicy miasta) został utworzony w roku 1941 i funkcjonował aż do 1945 r. Dwa lata później utworzono Państwowe Muzeum na Majdanku, a w 1969 r. odsłonięty został Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku. Jak możemy przeczytać w źródłach, początkowo miał on pomieścić 5-6 tysięcy więźniów. W miarę rozwoju wojny, germanizacji i eksterminacji Żydów liczba ta zaczęła wzrastać do kilkuset tysięcy. Baraki budowali głównie Żydzi, ale także więźniowie Związku Radzieckiego. To miejsce, które dziś odwiedzają liczne rzesze turystów, nie tylko z Polski. Kiedy my trafiłyśmy na Majdanek w Lublinie oprowadzana była rosyjskojęzyczna grupa. To obóz, który tworzyli ludzie, zamordowani w komorach gazowych, rozstrzelani, mieszkający w warunkach znacznie poniżej dopuszczalnych. To miejsce, o którym musimy pamiętać!





Majdanek w Lublinie
Szczerze musimy przyznać, że nie byłyśmy przekonane, czy chcemy Majdanek w Lublinie odwiedzić. Już po wizycie w Muzeum Historii Krakowa, gdzie widziałyśmy pozostałości z cel, gdzie zostali rozstrzelani żołnierze AK obiecałyśmy sobie, że więcej do takich miejsc się nie udamy. Uszanowanie, pamięć o ludziach, którzy odeszli to jedno, ale zobaczenie tego na własne oczy to zupełnie inna sprawa. Tymczasem jednak Majdanek w Lublinie stał się miejscem, które postanowiłyśmy odwiedzić. Wstęp jest bezpłatny, płacicie jedynie za parking. Cały obóz zajmuje ogromną powierzchnię, przed każdą kolejną strefą znajdują się tablice, informujące, co na danym terenie się odbywało. Możemy także zobaczyć miejsca zagłady, krematoria. Znajdują się także specjalne pomieszczenia, gdzie zostały wystawione wystawy dotyczące osób, które odeszły i opowiadające historię Majdanka.









Miejsce zagłady prawie 80 tys. ludzi!
Pamiętamy Oświęcim, pamiętamy i Majdanek w Lublinie. W okolicy warto także odwiedzić Rotundę w Zamościu, która także upamiętnia ofiary II wojny światowej. Nie chciałybyśmy być źle zrozumiane, ale Majdanek w Lublinie nie wywołuje głębszych emocji. Owszem, czuć atmosferę tego miejsca, ale już np. zamojska rotunda skłania bardziej do refleksji. Znajduje się także jedno pomieszczenie, w którym zostały zebrane rzeczy zmarłych więźniów. Majdanek w Lublinie to, z jednej strony, miejsce wstrząsające, upamiętniające wydarzenia, śmierć prawie 80 tysięcy osób, ale, z drugiej, średnio skłania do refleksji.





Brak komentarzy:
Prześlij komentarz