piątek, 22 czerwca 2018

,,Na gwiaździstych morzach" Sara Sheridan

Bardzo lubię zapoznawać się z powieściami wzorowanymi wydarzeniami autentycznych postaci. Tak jak zakochałam się w ,,Pani Einstein" Marii Benedict, tak i ,,Na gwiaździstych morzach" Sary Sheridan spokojnie mogę zaliczyć do grona nowości.Wydawnictwo Kobiece, jeszcze nie tak dawno, słynące przede wszystkim z wydawania literatury erotycznej, z każdym kolejnym miesiącem serwuje swoim odbiorcom fantastyczną różnorodność. Są to w większości utwory zagranicznych pisarzy, którzy w niczym nie ustępują naszym rodakom. O czym właściwie jest powieść ,,Na gwiaździstych morzach'? To historia o przemytnictwie, odnajdywaniu siebie, pokonywaniu własnych słabości, sile miłości, ale i jednocześnie konwenansach, których bezsprzecznie należało przestrzegać, aby nie zhańbić damy, czy nie wyjść na prostaka w towarzystwie dżentelmenów.

Maria Graham to ceniona pisarka, spisująca swoje opowieści z podróży w coraz to dalsze zakątki. Choć są to czasy, kiedy głównie mężczyźni mają rację głosu, jej wspomnienia cieszą się także ogromną popularnością. To właśnie w czasie wyprawy na statku poznaje jego kapitana, Jamesa Hendersona. James od młodych lat trudnił się przemytem, nie do końca legalną działalnością za sprawą ojca. Jako nastolatek wyjechał z Londynu, by po latach zapragnąć tam powrócić. Głównie za sprawą Marii. Czy jednak surowe obostrzenia towarzystwa i zobowiązania kobiety pozwolą im w pełni nacieszyć się swoją obecnością?

Muszę przyznać, że naprawdę sympatycznie spędziłam czas z tą powieścią. Jest to historia wzorowana na autentycznych faktach z życia Marii Graham, która posiadała umysł bystrzejszy niż niejeden mężczyzna z towarzystwa. Sara Sheridan na przestrzeni tych kilkuset stron pokazuje nam, jakie warunki panowały wtedy w Londynie, jak prezentowało się życie na statku. Była to fascynująca przygoda, cieszę się, że mogłam ją przeżyć.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję księgarni Tania Książka.

1 komentarz: