Polska to piękny kraj. 16 województw, a w każdym z nich setki, jeśli nie tysiące atrakcji. Dziś wyselekcjonowałyśmy dla Ciebie 15 atrakcji Wielkopolski, obok których nie sposób przejść obojętnie.
15 atrakcji Wielkopolski, obok których nie możesz przejść obojętnie
Myśląc o województwie wielkopolskim i jego historii, od razu nasuwa nam się jeden z nielicznych zwycięskich zrywów. Mowa o Powstaniu Wielkopolskim, które wybuchło 27. grudnia 1918 roku. Historię tego wydarzenia możemy śledzić w Muzeum Powstania Wielkopolskiego, znajdującym się tuż przy poznańskim rynku. Warto wykupić usługę przewodnicką, bowiem Pan oprowadzający po tym miejscu, z pasją mniejszym i większym przybliży historię tego zrywu. W cenę biletu jest także wliczony seans, który dodatkowo uzupełni wiedzę z wystaw.
Skoro już będziemy na poznańskim rynku, nie sposób przejść obojętnie obok Rogalowego Muzeum Poznania. Jak tradycja głosi, to właśnie Wielkopolska została kolebką wypieków rogali świętomarcińskich, związanych ze świętem Marcina, obchodzonym 11. listopada. W czasie warsztatów, które odbywają się o konkretnych godzinach, weźmiemy udział w przygotowaniach tego smakołyku. Na koniec dostaniemy poczęstowani kawałkiem rogala. Można także kupić liczne pamiątki, w tym i słodkości.
Pozostając przy Poznaniu, na koniec, chciałybyśmy polecić Ci jeszcze jedno szczególne miejsce. Uwielbiamy Muzea Regionalne, ponieważ to właśnie w nich zamknięta została historia danego regionu. Taką rolę w stolicy Wielkopolski pełni Muzeum Historii Miasta Poznania. To właśnie tutaj dowiemy się m.in., skąd tradycja trykających się koziołków.
Pamiętacie czasy znienawidzone przez uczniów początkowych klas? Z zakładaniem kapci, nie dotykaniem żadnych eksponatów? W Zamku w Kórniku czas nieco się zatrzymał. Obuwie ochronne jest jednak wymagane z uwagi na wykonanie podłóg. Wnętrza jednak rekompensują tę niedogodność. Bilet wstępu to koszt kilku złotych, warto skorzystać ponownie z usług przewodnickich lub przeczytać historię posiadłości przed wyjazdem.
Tak samo, jak Muzea Regionalne, uwielbiamy różnego rodzaju skanseny. To niesamowite, jak lata temu ludzie nie potrzebowali wszystkich wygód, aby przeżyć. Żyli w zgodzie z naturą, zwierzęta dawały im najpotrzebniejsze produkty. Spali na siennikach, w stodołach. Warto w czasie pobytu w Wielkopolsce zarezerwować sobie czas na odwiedzenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Często odbywają się tutaj różne festyny. Warto przespacerować się i pooglądać stare chaty.
Co warto zobaczyć w Wielkopolsce?
Wśród 15 atrakcji Wielkopolski, obok których nie możesz przejść obojętnie, znajduje się także pierwsza stolica Polski. Mowa oczywiście o Gnieźnie. Obejrzenie Drzwi Gnieźnieńskich wydaje się niemal obowiązkiem, podobnie jak poznanie miasta z aplikacją Królika GOń! Chciałybyśmy jednak zwrócić Twoją uwagę także na Aleję Rzeźb, zaczynającą się przy budynku Muzeum Początków Państwa Polskiego i ciągnącą się aż do brzegu Jeziora Jelonek. Dojdziesz tym sposobem do figury Lecha, który symbolicznie wskazuje miejsce, gdzie stanie jego gród.
Wybierając się w stronę Trzemeszna, gdzie znajduje się bazylika klasy 0, a także Izba Pamięci płk. Jana Kilińskiego, szewca wywodzącego się z tego miasta, warto zajrzeć także na wieżę widokową w Dusznie. Przy dobrej widoczności można z jej szczytu zobaczyć katedrę w Gnieźnie. Atrakcja jest całkowicie darmowa, znajduje się wśród pól. Czynna całorocznie.
Fantastycznie jest móc odwiedzać miejsca, które nie dość, że przekazują nam historię, jednocześnie sprawiają nam frajdę. Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie z pewnością się do nich zalicza. To ogromny kompleks składający się z budynków i parku, gdzie poznamy fascynujący świat zwierząt. Wystawy są czasowe, a co najważniejsze, bilet za mile spędzonych kilka godzin, to koszt zaledwie kilku złotych. Byłyśmy zachwycone!
Wielkopolska była świadkiem wielu historii. To właśnie w Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni możemy zobaczyć i odtworzyć przeżycia młodzieży, która zbuntowała się przeciwko germanizacji w szkołach. Strajk niestety zakończył się niepowodzeniem. Do dziś znajdują się tam ławki oraz pamiątki z tamtych dni.
Warto zajrzeć także do Muzeum Regionalnego w Słupcy. To właśnie tutaj poznamy historię tego wielkopolskiego miasta, a jeśli zadzwonimy wcześniej, możemy razem z grupą wziąć udział w warsztatach plastycznych. Co ważne, bilet wstępu to koszt złotówki lub dwóch. Jak za tę cenę i przygotowane wystawy, aż żal nie skorzystać.
Gdzie pojechać w okolicach Poznania?
Podążając ze Słupcy, można zajrzeć na piękny rynek w Koninie. Oprócz tego znajduje się tam dość duży i unikatowy w najbliższej okolicy Park Makiet ,,Mikroskala”, gdzie dzieciaki mogą śmiało spędzić kilka godzin. Nie nudząc się ani przez chwilę. Darmową atrakcją, także wartą uwagi, jest znajdujące się w pobliskim rynkowi parku, mini ZOO. Czynne całorocznie, idealny sposób na spędzenie wolnego czasu.
Krążąc w okolicy Poznania, warto zajrzeć na więżę widokową w Mosinie. Trochę trudno tam trafić, droga także nie jest najlepsza. Widoki rozciągające się z wierzchołka skutecznie jednak te drobne niedogodności rekompensują. Wstęp jest darmowy. Miejsce zostało wybudowane na przełomie 2011/2012 roku. Wciąż jest chętnie odwiedzana przez miejscowych i przejezdnych.
Wśród oddziałów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy znajduje się także Gród w Grzybowie. To miejsce typowo przygotowane dla zwiedzających. Po przekroczeniu bramy kupujemy bilet, można także nabyć pamiątki. Następnie zaczynamy zwiedzanie w budynku. Warto także wyjść na powietrze, gdzie znajduje się coś w rodzaju ścieżki edukacyjnej. Przechodząc od jednego punktu do drugiego, poznajemy historię tego miejsca.
Ponad 100-letni wiatrak udostępniony do zwiedzania. Mowa o Wiatraku Holender w Rogierówku. Znajduje się przy głównej drodze do Kiekrza, za Poznaniem. Nieco na uboczu, spokojnie czeka na zwiedzających. Wstęp jest bezpłatny, jednak wejść można tylko w określone dni miesiąca. Najlepiej zadzwonić i spytać o dostępne terminy. W środku znajduje się zachowany mechanizm przygotowywania mąki oraz liczne artykuły na temat tego zabytku. Jest to jeden z oddziałów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Wśród 15 atrakcji Wielkopolski, obok których nie możesz przejść obojętnie, nie mogło zabraknąć Zamku Górków w Szamotułach. Początki tego miejsca sięgają połowy XIV wieku. Wystawy są czasowe, jak i stałe. W cenie biletu – kilkunastu złotych – znajduje się wstęp do kilku budynków całego kompleksu. Zobaczymy salonik damy i gabinet pana. Obejrzymy dawne wnętrza, a także zajrzymy na Basztę Halszki, uwięzionej księżniczki, która nie chciała żyć z wybranym przez króla kandydatem.
Wielkopolska pełna jest perełek. My przedstawiłyśmy Ci 15 z nich, jednak zachęcamy do tego, aby samemu poszerzać informacje o miejscach wartych uwagi. Jednocześnie nie poświęcając uwagi tylko tym najbardziej popularnym. Pokazałyśmy bowiem, że te mniej, także zasługują na odwiedziny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz