Latarnia Morska w Krynicy Morskiej w obecnej formie została uroczyście otwarta w sierpniu 1951 roku. Stworzenie pierwszej datuje się na 1895 rok (została zniszczona w 1945). Czy warto się na nią wspiąć?
Wakacje w Krynicy Morskiej
Będąc na koloniach w Kątach Rybackich i korzystając z wycieczki, nie wyobrażałyśmy sobie, by nie zobaczyć jednego z jej zabytków. Latarnia Morska w Krynicy Morskiej stała się miejscem, gdzie udałyśmy się zaraz po wysiądzeniu z autobusu na przystanku PKS. Dochodząc do głównej drogi musimy kierować się dalej z lewą stronę do czasu, aż przy jednej z bocznych uliczek odchodzących ponownie w lewo zobaczymy drogowskaz, wskazujący Latarnię Morską. Musimy wspiąć się nieco pod górę, jednak sama Latarnia Morska w Krynicy Morskiej jest już widoczna z ulicy. Nawet mniej więcej orientując się w terenie, nie powinniśmy mieć większego problemu z dotarciem na miejsce.
Odznaka Turystyczna Miłośnika Latarń Morskich ,,BLIZA"
Okazuje się, że Latarnia Morska w Krynicy Morskiej bierze udział w projekcie, zapoczątkowanym w 2006 roku, polegającym na zdobyciu Odznaki Turystycznej Miłośnika Latarń Morskich ,,BLIZA". Spacerując punktami widokowymi w Gdańsku zdobywamy ,,Koronę Starego Gdańska", zwiedzając zaś kolejne latarnie, możemy zdobyć odznakę. Jak czytamy na stronie Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w dowolnym punkcie, biorącym udział w akcji, możemy zakupić specjalną książeczkę, gdzie po zdobyciu 5 wpisów i przesłaniu dokumentów otrzymujemy Brązową Odznakę. Następnie możemy odwiedzić kolejne 8 latarni i zdobyć srebrną. W momencie, gdy udokumentujemy jeszcze 2 zagraniczne latarnie morskie, zdobywamy złoto. Dodatkowo w sklepiku znajdującym się przy latarni w Krynicy Morskiej można zakupić Medal Zdobywcy Latarni. Niejeden mały turysta się ucieszy.
Latarnia Morska w Krynicy Morskiej
Latarnia Morska w Krynicy Morskiej osiąga wysokość wieży 26,5 metra. Nie jest to najwyższe miejsce, gdzie się wspinałyśmy. Przykładowo, ta w Helu ma 41,5 m. Nie to jest jednak istotne. Po wejściu do środka znajduje się stoisko, gdzie można zakupić bilety w cenie kilku złotych oraz pamiątki, które są tańsze, niż na znajdującym się przed straganie. Kupimy tutaj magnesy, pocztówki, foki, breloki do kluczy, kubki. Pan sprzedający bilety odlicza określoną liczbę osób, które jednocześnie mogą wejść na górę. Dopiero po ich zejściu, wpuszczana jest kolejna tura. Nie jest to najwyższy punkt widokowy Polski, toteż Latarnia Morska w Krynicy Morskiej ma do przejścia nieco ponad 100 schodów. Najbardziej problematyczne może okazać się ostateczne podejście, gdzie schodki są ustawione pionowo i jest stosunkowo mało miejsca. Sama kopuła także jest przeszklona i, szczerze mówiąc, nie rozciągają się z niej superzachwycające widoki, jednak panorama miasta jest jak najbardziej i tak warta uwagi.
Przed Latarnią Morską znajduje się także Cmentarz Żołnierzy Radzieckich poległych podczas II Wojny Światowej na terenie Krynicy Morskiej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz