Ulubiona lektura? ,,Przedwiośnie". Nic więc dziwnego, że nie mogłyśmy przejść obojętnie obok Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Kielce, ach te Kielce
Z sentymentem wciąż wracamy do naszego październikowego wyjazdu na Podkarpacie, do Lwowa, a także zahaczenia o województwo świętokrzyskie. Po raz pierwszy, Kielce odwiedziłyśmy w 2008 roku, podczas zlotu z okazji 100-lecia skautingu. Spędziłyśmy wtedy praktycznie blisko 2 tygodnie na terenie zlotu, nie bardzo mając czas i okazję, by poznać miasto bliżej. W ubiegłym roku jednak nadrobiłyśmy ten niedosyt z nawiązką. Kielce zauroczyły nas swoją szarością, choć i miejscami nowoczesnymi, obok których nie można przejść obojętnie. Stworzyłyśmy nawet wpis - 18 miejsc, które warto odwiedzić w Kielcach.
Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach
Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach znajduje się niedaleko ścisłego centrum przy ulicy Jana Pawła II 5. Zaraz obok znajduje się Muzeum Wsi Kieleckiej, więc warto połączyć odwiedzenie obu atrakcji za jedną drogą. Jeżeli chodzi o samego Stefana Żeromskiego, uwielbiałyśmy ,,Przedwiośnie" jego autorstwa, nie mogłyśmy więc nie zajrzeć do środka. Okazuje się, że najpierw do pokonania mamy dość wysokie schody, następnie nabywamy bilet w cenie kilku złotych i kierując się w lewą stronę, wchodzimy do sal poświęconych życiu i twórczości pisarza. Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach składa się z kilku sal, gdzie możemy obejrzeć jego dzieła, a także np. odtworzoną salę lekcyjną z czasów zaborów. Muzeum może nie zajmuje zbyt wiele miejsca, ale widać, że zostało stworzone z pasją i pomysłem, dzięki czemu nawet ten krótki spacer sprawił nam wiele radości.
Co warto zobaczyć w Świętokrzyskim?
Co warto zobaczyć w Świętokrzyskim? Opowiemy Wam o naszej trasie. Wyruszyliśmy z Wielkopolski, pojechaliśmy do Chrustów, gdzie odwiedziliśmy ruiny Huty ,,Józef", Oceanikę oraz przeszłyśmy ścieżkę z miniaturami z tego regionu, wieczorem przeszłyśmy się na kielecki rynek, następnego dnia odwiedziłyśmy Muzeum Historii Kielc, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Historii Kielc, następnie dwa dni spędziliśmy w Rzeszowie, gdzie zwiedziliśmy m.in. trasę podziemną, regionalne muzea, Zamek w Łańcucie. Kolejne 2 dni to wycieczka zorganizowana do Lwowa, a w drodze powrotnej zajechaliśmy do Pacanowa, gdzie Koziołek Matołek już na nas czekał oraz Park Zdrojowy w Busku-Zdroju. Te tereny, jak widzicie, pełne są atrakcji. Ciekawe jesteśmy, co jeszcze możecie nam polecić, czujemy bowiem, że wyjazd do Kielc nie był tym ostatnim.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz