niedziela, 19 stycznia 2020

,,Podróż Cilki" Heather Morris

Heather Morris wraca z kolejną powieścią. Po bestsellerowym ,,Tatuażyście z Auschwitz" przyszedł czas na ,,Podróż Cilki". Czy jest równie wciągająca?


Cecilia ,,Cilka" Klein trafiła do obozu Auschwitz-Birkenau jako 16-letnia dziewczyna. Żydówka, która przeżyła śmierć swoich bliskich. Udało jej się przetrwać najgorszy obozowy czas dzięki temu, że poddała się woli oprawcy. Była na każde ich wezwanie, oddała swoje ciało, ale nie duszę. Odprowadzała kobiety do ciężarówki, wiozącej ich do krematorium. Po wyzwoleniu, osądzana o kolaborację z wrogiem trafiła do obozu na Syberii, zesłana na 15 lat ciężkich robót. Nawet tutaj pozostała człowiekiem.

Historia ,,Cilki" była inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia kobiety. Sam pomysł na opowiedzenie jej historii podsunął Lale, główny i tytułowy bohater ,,Tatuażysty z Auschwitz". To przejmująca historia kobiety, która trafiła do niewoli jako nastolatka, nie mając jak ukształtować sobie wzorców, które zapamiętała z domu rodzinnego. Przejmująca historia, od której nie sposób się oderwać, przeplatana wstawkami ze wspomnień z obozu Auschwitz-Birkenau. 

Heather Morris przedstawiła piękne świadectwo życia Cilki Klein. Jeżeli będziecie mieli okazję sięgnąć, koniecznie dajcie szansę ,,Podróży Cilki". To historia obozowego życia, napisana bardzo przejrzyście. Mam nadzieję, że Heather Morris da jeszcze nie jedno świadectwo bohaterstwa, którego nie brakowało w czasach II wojny światowej. Będę wyczekiwać go z niecierpliwością.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję wydawnictwu Marginesy.

4 komentarze:

 1. Nie czytałam jeszcze pierwszego tomu. Kiedyś pewnie skuszę się na tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na serię raczej się nie skuszę. Zbytnio mnie do siebie nie przekonała :/
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam jeszcze pierwszej części, ale na pewno nadrobię zaległości. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam chęć poznać pierwszą część, a potem zobaczymy czy i tę przeczytam 😊
  Pozdrawiam
  subjektiv-buch.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń