Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

piątek, 1 stycznia 2021

,,Piłsudski. Portret przewrotny. Biografia" Maciej Gablankowski

 

O Józefie Piłsudskim powstała niejedna publikacja, i to zarówno jeśli chodzi o publikacje dla dorosłych, jak i dla dzieci. Z tych drugich niektóre ciekawostki zawarte zostały w literaturze dla młodszego odbiorcy p.t. ,,Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim" Anny Czerwińskiej-Rydel, którą serdecznie polecam. Już z niej dowiedziałam się, że Józef był jednym z kilkorga dzieci, z czego najmłodsi bliźniacy zmarli we wczesnych latach. Jego mama, na co uwagę zwraca Maciej Gablankowski, autor powyższej publikacji, przez 18 lat urodziła 12 dzieci! To nadwyrężyło jej zdrowie do tego stopnia, że zmarła już w wieku 42 lat. Na jej głowie był cały dom, zajmowanie się dziećmi. Ojciec z kolei zajmował się majątkiem i sprawami finansowymi.  

W takim duchu wychowywał się nasz Józef Piłsudski, który zdecydował się studiować medycynę. Już wtedy tworzyły się jego przekonania polityczne. Podważał fakt mocarstwa Rosji i jej jedności, dlatego też w czasie studiów bywał w karcerze, groziło mu nawet wydalenie z uczelni. Żyjąc w zaborze, wciąż miał wizję niepodległości Polski. W dość młodym wieku poślubił swoją pierwszą żonę, Barbarę oraz został ojczymem jej nastoletniej córki Wandy. Z każdym kolejnym rokiem angażując się coraz bardziej, poznał Aleksandrę Szczerbińską, z którą wdał się w płomienny romans. Jak na to zareaguje właścicielka majątku? Jak potoczą się losy Naczelnika Państwa? O tym przekonacie się, czytając publikację ,,Piłsudski. Portret przewrotny. Biografia".

Muszę przyznać, że, jeśli chodzi o książki historyczne, byłam przyzwyczajona do takich wydań, które poznawało się niczym encyklopedię. Teraz, dzięki m.in. serii wydawnictwa Znak nasza historia, kraju, ludzi, którzy mieli wpływ na kształtowanie niepodległości, zrywy narodowościowe, staje się bardziej przystępna. Ba, powiedziałabym, że czytając publikację Macieja Gablankowskiego, miałam momentami wrażenie, że czytam powieść przygodową. Bo i przygód w życiu młodego Piłsudskiego nie brakowało. Jego ciało złożone zostało na Wawelu, jednak serce spoczywa na cmentarzu w Wilnie, obok mogiły Matki. Miałam okazję zobaczyć oba groby na żywo, jeśli będziesz miał także taką możliwość, zachęcam. Zarówno do zapoznania się z książką, jak i wycieczki na Wileńszczyznę.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję księgarni Tania Książka.       
           

10 komentarzy:

 1. Coś dla mojej drugiej połówki. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój mąż również chętnie się z tą książką zapozna. Lubię takie wspólne czytanie, wymienianie wrażeń. :)

   Usuń
 2. Po ten tytuł z zainteresowaniem sięgnę, uwzględniam w planach czytelniczych. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię właśnie takie biografie w stylu powieść obyczajowa niż encyklopedyczną wykładnię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam kilka innych książek o polskim Marszałku. Tę też będę miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie nie mój temat jakoś historia nie szczególnie mnie ciekawi, może kiedyś się to zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo kontrowersyjna postać - trzeba mieć nie lada wiedzę i talent, żeby napisać o Piłsudskim dobrą książkę, bez lukru, ale i bez demonizowania.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakoś nie przepadam za historią, ale myślę, że postać opisana w tej pozycji jest na tyle interesująca, że pewnie bym z ciekawości sięgnęła.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię historie, więc mogłabym po nią sięgnąć. Bardzo ciężko ukazać Pilsudskiego.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 9. warto czytać takie biografie, ponieważ dają szerszy obraz tak złożonych postaci historycznych

  OdpowiedzUsuń