Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

środa, 14 kwietnia 2021

,,Było... wspomnienia z młodości" Tamara Kołakowska

   ,,Było... wspomnienia z młodości" otrzymane z Taniejksiazki.pl to jedyne wydane wspomnienia autorstwa Tamary Kołakowskiej. Sprawdźcie też inne nowości w księgarni.    


W momencie, gdy zobaczyłam w zapowiedziach wydawnictwa Znak publikację autorstwa nieżyjącej już Tamary Kołakowskiej pt. ,,Było... wspomnienia z młodości" czułam przyciąganie do tej historii. Dzięki uprzejmości księgarni Tania Książka mogłam się z nią zapoznać i przedstawić Ci swoją opinię, co niniejszym czynię. Tamara urodziła się 16 października 1928 roku w Łodzi. Jej dom był dość zorganizowany - kucharka na stałe, pokojówka wedle potrzeby, praniem zajmowała się praczka, a co parę dni pojawiała się domowa krawcowa. Matka zajmowała się domem, ojciec - był lekarzem. 

Izaak urodził się w ówczesnej Rosji, związana jest z nim także ciekawa historia. Przywoził szczepionkę na koklusz z Niemiec, w tym czasie w Polsce jej nie było, więc rozdawał za darmo. Dzięki staraniom doktora w kraju zaczęto ją produkować i stosować na pacjentach. Rok przed wojną otrzymali od brata matki, Fanii, w prezencie samochód. Był to nie lada luksus, jednak, jak podkreśla Tamara Kołakowska w wydanych wspomnieniach, przede wszystkim, uczył ją, by się nie wywyższala, była pracowita, prawdomówna. Status społeczny miał nie świadczyć o jej wartości jako człowieka. Nie sposób nie wspomnieć o żydowskim pochodzeniu, dzień przed wybuchem wojna rodzina zdecydowała, że kobiety z dziećmi wyjadą na Kresy Wschodnie, gdzie mogli być względnie bezpieczne. Na miejsce pobytu wybrali Sarny - mieszkali w dwóch pokojach u rodziny żydowskiej, mieli elektryczność. Brak im jednak kanalizacji, łazienki, bieżącej wody - mieli w zamian sławojkę na podwórku i studnię obok. Nie przychodziło im jednak do głowy się skarżyć, mieli siebie.

Muszę przyznać, że choć ,,Było... wspomnienia z młodości" Tamary Kołakowskiej to bardziej książeczka, jak wspomina córka autorki, która znalazła zapiski po jej śmierci, to jednak niezwykle nacechowana emocjonalnie. Dowiadujemy się o losach rodziny w czasie wojny, o powrocie do Łodzi, gdzie okazuje się, że wielu Żydów nie przeżyło wojny. Te fakty są nam znane, II wojna światowa to ogromny pogrom narodowości semickiej. Kołakowska krótko wspomina o spotkaniu z przyszłym mężem, Leszkiem. Tym, co dodaje atrakcyjności publikacji są dziesiątki zdjęć, zarówno Tamary, jak i jej rodziców, krewnych. Na jednym, czy dwóch pojawia się także Marek Edelman. Niezwykle fascynująca opowieść w formie wspomnień. Niech w taki sposób przetrwają w naszej pamięci. Na długie dni. 

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję księgarni Tania Książka.   

12 komentarzy:

 1. O bardzo ciekawy wpis o Tamarze Kołakowskiej

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobrze, że książka zawiera sporo informacji z życia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa recenzja i myslę, że wolnej chwili mogłabym się skusić na tą pozycję

  OdpowiedzUsuń
 4. NIe do końca moje literackie rejony, bo zdecydowana większość tego, po co sięgam to współczesna literatura faktu ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla zainteresowanych, bardzo ciekawa lektura.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie, że warto uwzględnić ją w planach czytelniczych. :)

   Usuń
 6. Z zainteresowaniem sięgnę po książkę, już wciągam na czytelniczą listę, będę na nią polować. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym bardziej, że pojawia się w niej wiele odniesień do mojego rodzimego miasta. :)

   Usuń
 7. To może być bardzo ciekawa lektura,opowiadająca o ludzkich losach w bardzo trudnych i dramatycznych czasach. Dziękuję za polecenie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele z takich historii do nas przemawia, mam wrażenie, że zapoznając się z nimi w pewien sposób nie daję o nich zapomnieć.

   Usuń
 8. niezwykła osoba, niezwykła historia, niezapomniane bohaterstwo, chętnie bym przeczytała :-)

  OdpowiedzUsuń