Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

niedziela, 25 lipca 2021

,,Warszawskie dzieci '44. Prawdziwe historie dzieci w powstańczej Warszawie" Agnieszka Cubała

  Powstanie Warszawskie. 63 dni walk, zakończonych klęską. Czy jednak dla dzieci, które brały w nim udział, także było porażką?


Okupowana Warszawa została drastycznie zniszczona, to wiemy. Prześladowania dotknęły nie tylko rodziny powstańcze i ich samych, ale wszystkich warszawiaków, historia tego nie ukrywa. Czy jednak wiemy, co przeżywali Ci 10-17 latkowie, kiedy dowiedzieli się, że Godzina W 1 sierpnia 1944 roku jest początkiem zmian? Czy na lepsze, tego nie wiedzieli. Agnieszka Cubała to autorka wielu publikacji o tematyce powstańczej, sama mam w planach przeczytać także ,,Miłość '44" jej autorstwa. Dzisiejsze Muzeum Powstania Warszawskiego stworzone w formie interaktywnej ma zachęcać młodego człowieka do pamiętania o tym, co było. Wystawy tam stworzone nie są jednak nacechowane uczuciami, które cechowały Powstańców. A tych było wiele.

Powstanie było utrzymywane w ścisłej tajemnicy, więc niektórzy przyjeżdżając do stolicy na zakupy, przechodząc do krewnych nie spodziewali się nawet, że mogą tego samego dnia ani w ciągu najbliższych nie wrócić do swoich mieszkań, domów, rodziny. Jak podkreśla autorka, często młodzi chłopcy, fałszując swój wiek na starszy, zaciągali się do służby, czy to informacyjnej, czy przy przenoszeniu listów, by służyć krajowi. Czy czuli się bohaterami i tak powinniśmy ich wspominać? Tym co uderza mnie w ,,Warszawskich dzieciach '44" to wypowiedź jednego z krewnych powstańców, który mówi, że w czasie powstania ginęli nie tylko powstańcy, a śmierć przypadkowych mieszkańców często bywała tragiczna. Najbardziej dotknięta w zakresie prześladowań kobiet, gwałtów, zabijania ich i niewinnych dzieci, była Wola.

Tym, czego także nie wiedziałam, to że w czasie powstania wydawane były dwie gazetki dla dzieci, które były kalkowane w kilku egzemplarzach, a później przepisywane przez wolontariuszy, by trafiły do jak największej liczby dzieci. Były nimi ,,Jawnutka" i ,,Dziennik Dziecięcy", zachęcające dzieci do higieny, pomocy rodzicom, uważania na siebie. Zawierały także elementy wierszowe, rysunkowe oraz miejsce, gdzie maluchy mogły wpisać swoją kwestię. Nie da się ukryć, że choć od Powstania Warszawskiego minęło 67 lat, uczucia wciąż są żywe. Nie mogłam oderwać się od tej publikacji. Choć momentami jest zatrważająca, takie też były wydarzenia, które rozegrały się w stolicy 1944 roku. Pozycja obowiązkowa dla każdego Polaka, historie przeplatają się ze sobą, zebrane w tematycznych działach. Szeroko rozbudowana bibliografia, zdjęcia, pamiątki rodzinne w formie zdjęć. To wszystko tworzy spójną całość, obok której nie wolno przejść obojętnie.

Książkę można kupić na www.inverso.pl 

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję wydawnictwu.

16 komentarzy:

 1. Na pewno to pozycja obowiązkowa dla każdego Polaka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ciężko się czyta takie rzeczy mając świadomość, że nie są zmyślone

   Usuń
 2. Na pewno ważna publikacja. Niedawno byłam w muzeum Powstania Warszawskiego i zrobiło na mnie duże wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam okazję czytać i zdecydowanie polecam każdemu

  OdpowiedzUsuń
 4. Losy bohaterów powstańczych są niezwykle ważne i warto o nich pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za tą tematyką jakość nigdy mnie nie ciągła ale mój mąż już owszem chętnie by przeczytał o ile jiz nie przeczytałem

  OdpowiedzUsuń
 6. ciężka tematyka, ale równocześnie bardzo interesująca. Z chęcią zajrzałabym do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Każdy Polak powinien zapoznać się z nią

  OdpowiedzUsuń
 8. To takie smutne czasy i historie, aż łezka się kręci

  OdpowiedzUsuń
 9. Takie książki zdecydowanie powinny się pojawiać,żeby zachować pamięć o tamtych czasach i nigdy już nie dopuścić do podobnych dramatycznych zdarzeń.

  OdpowiedzUsuń
 10. Z zainteresowaniem sięgnę po książkę, nie mogę oprzeć się takim publikacjom, wiele z nich wynoszę wiedzy i emocji.

  OdpowiedzUsuń
 11. Muszę ją przeczytać, takie książki otwierają oczy na rzeczywistosc, ktorej sami nie pamietamy...

  OdpowiedzUsuń
 12. ta książka na pewno bardzo by mnie poruszyła, chciałabym ją mieć. może sobie zamówię. mam już kilka o podobnej tematyce

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam tematykę II wojny swiatowej, dlatego jestem pewna ze to jest idealna propozycja dla mnie, szczególnie na letnie wieczorne wieczoru. Bardzo porusza mnie taka tematyka :(

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja uwielbiam tego typu książki. Na lekcjach historii w sumie trochę pobieżnie traktowaliśmy temat powstania, a już na pewno czasy po wojnie, więc chłonę takie lektury jak gąbka.

  OdpowiedzUsuń
 15. O ludziach Powstania Warszawskiego zawsze trzeba pamiętać. I zawsze przy okazji zastanowić się - kto doprowadził do wybuchu powstania i po co.

  OdpowiedzUsuń