Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

sobota, 25 września 2021

,,Pamiętnik Mary Berg" Mary Berg

 Mary Berg to nastolatka, której okres dorastania przypadł na pobyt w getcie warszawskim. Udało jej się przeżyć i dać świadectwo ówczesnym zdarzeniom.


Urodzona w Łodzi, matka była Amerykanką i miała takie też obywatelstwo, ojciec Żyd. Pokochali się bez względu na różnice kulturowe. Lena i Szaja Wattenberg mieli dwie córki - Mary i Ann (Annę). Cała rodzina z racji pochodzenia Leny miała nieco lepsze warunki i status, niż typowo żydowskie rodziny, jednak i to nie uchroniło ich w efekcie końcowym przed zamieszkaniem w warszawskim getcie. Mary w czasie pobytu w nim zapisała 12 kołonotatników, zapisując w nich inicjały osób, o których wspomina. W czasie pierwszego wydania tych zapisów po wojnie zostały ,,odtajnione" o tych z nich, którzy już nie żyli lub nie groziło im niebezpieczeństwo.

Mary Berg skracając swoje nazwisko tak, by jej krewnych także nie dotknęły żadne represje, w wieku 19 lat, mieszkanka Stanów Zjednoczonych, opowiada historię Żydów w warszawskim getcie. Znajduje się dużo przypisów, naświetlania sytuacji. W getcie panowała bieda, głód, śmierć czaiła się na każdym kroku. Można było zginąć za szmuglowanie żywności, próby przejścia na aryjską stronę bez pozwolenia lub najzwyczajniej w świecie w przypadkowej łapance. Tym, co uderza we wspomnieniach Berg to fakt, że bardzo wielu Żydów było spisywanych na listy, z którymi trafiali do obozów koncentracyjnych. Mowa także o pierwszych próbach gazowania, w których umierający przeżywali męki.

Przepięknie wydane kolejne wznowienie ze słowem wstępnym od Susan Pentlin, która poświęciła im dużo czasu swojego życia sprawia, że przenosimy się na walczące ulice Warszawy. Razem z Wattenbergami oraz innymi mieszkańcami pochodzenia żydowskiego zastanawiamy się, ilu z nich uda się uratować. Dzięki uprzywilejowanej pozycji amerykańskiej rodzina Mary i Ann pomagała krewnym, sąsiadom, znajomym. Mieli nieco lepsze racje żywnościowe, mogli w miarę swobodnie poruszać się po wyznaczonym terenie. Nie znaczy to, że nie groziło im niebezpieczeństwo, jednak Niemcy spoglądali na takich ludzi milszym okiem. W końcu zaś pojawiła się możliwość wyjazdu do obozu internowanych, nie było wiadomo, czy to nie jakiś żart, czy naprawdę uda się wrócić do korzeni. ,,Pamiętnik Mary Berg" to przejmująca historia wojny widzianej oczami dziecka. Pozycja obowiązkowa dla każdego Polaka.

Książkę można kupić na www.inverso.pl 

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję wydawnictwu.

17 komentarzy:

 1. Uwielbiam książki z wątkiem getta czy drugiej wojny światowej. Będę miała na uwadze tę ze zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno nie jest to łatwa książka jednak warto o niej wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 3. jakoś nie jestem przekonana. Nie ignoruję tej tematyki, ale jest dla mnie zbyt emocjonująca

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś sięgnę po ten tytuł, często zaglądam w takie klimaty, jednak muszę się odpowiednio emocjonalnie przygotować.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już wielokrotnie pisałam, że takie książki są ważne, ale trudne w lekturze. Niosą ze sobą wiele emocji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. właśnie dlatego niechętnie po nie sięgam, potem za długo to wszystko przeżywam

   Usuń
 6. Bardzo cenię sobie tego rodzaju książki i na pewno sięgnę po ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo trudna tematyka, uciekam ostatnio od niej

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem przekonana, że to niełatwa, ale ważna lektura.

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę że taką książę powinno się przeczytać mu ciężkiego tematu. Ja na pewno ją przeczytam w niedługim czasie..

  OdpowiedzUsuń
 10. Przyznam że nie przepadam za tą tematyką. Już tak wiele zostało powiedziane... Chylę czoło, szacunek dla tych ludzi...ciekaw jestem czy książka coś nowego wnosi do tematu. Jak uważasz?

  OdpowiedzUsuń
 11. To na pewno ciekawa tematyka, ale myślę, że jest już jej przesyt i ciężko stworzyć tytuł godny uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 12. To nie jest łatwa tematyka, ale czasem sięgam po takie książki. Chociażby po to, aby wciąż pamiętać o tym, jak wyglądała przeszłość.

  OdpowiedzUsuń
 13. Niejednokrotnie próbowałam czytać takie publikacje, ale niestety nie daję rady przez nie przebrnąć. Dlatego też nie zainteresował mnie ten pamiętnik.

  OdpowiedzUsuń
 14. Muszę przeczytać, to na pewno będzie bardzo przekonująca historia.

  OdpowiedzUsuń
 15. Muszę przeczytać ten pamiętnik. Każde świadectwo tych strasznych czasów jest bardzo cenne i powinno się po nie sięgać. Także po to, by pamiętać do jakich rzeczy (dobrych i złych) zdolny jest człowiek.

  OdpowiedzUsuń