Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

piątek, 15 kwietnia 2022

,,Odrzucić wstyd" Emilia Witowska

Szacuje się, że do 2030 roku jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych będzie depresja. Brzmi strasznie? Prawdopodobnie tak.

Nie da się ukryć, że obecnie coraz więcej osób w różnym wieku spotyka się z problemami emocjonalnymi, niemożnością poradzenia sobie z nimi. To wszystko prowadzi do choroby, jaką jest depresja. A ta nie wybiera, nie patrzy na wiek, status materialny, czy sytuację życiową. Skrada się podstępnie, atakując w najmniej oczekiwanym momencie. Dzięki środkom farmakologicznym możliwe jest wyciszenie objawów, jednak nigdy nie wiemy, kiedy znów wróci. Emilia Witowska, autorka poradnika ,,Odrzucić wstyd" przeżyła to wszystko sama. Wie, jakie emocje jej towarzyszyły, jak płakała po kątach, nie potrafiła zmobilizować się, żeby z uśmiechem na ustach zajmować się małymi córeczkami.

Dziś, po latach starań, terapii i leczenia, postanowiła podzielić się z innymi swoją historią. Depresja nie wybiera. Autorka wie, że reakcje najbliższych, otoczenia mogą być bardzo różne. Rzucanie hasłami ,,Dasz radę!", ,,Weź się do roboty" nic nie daje, ponieważ to nie zła wola chorego, że nie chce podjąć pożądanego działania, a jego organizmu, który nie chce współpracować. Emilia Witowska przywołuje dość szeroką bibliografię, na której także opierała się pisząc tę publikację. Na koniec znajduje się notatka z rozmowy z diagnostą psychologicznym. Katarzyna Grzesiuk-Kuszneruk opowiada o początkach depresji oraz o tym, jak ta choroba ewoluowała na przestrzeni lat. 

,,Odrzucić wstyd" to nieco ponad 100-stronicowa publikacja, która pokazuje spojrzenie na chorobę, jaką jest depresja od strony osoby, która boryka się z nią na co dzień. Jest to lektura warta uwagi nie tylko dla tych, którzy sami na nią chorują, ale także wszystkich, którym brakuje empatii, którzy nie rozumieją, że to nie zły wybór pacjenta, ale zachowanie niejako narzucone mu odgórnie. Emilia Witowska pokazuje, że są różne reakcje, ale może dzięki jej książce społeczeństwo nieco inaczej spojrzy na depresję? Mam taką nadzieję. 

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Novae Res .

 

13 komentarzy:

 1. Niestety depresja zbiera swoje żniwo, mnóstwo osób choruje i nawet nie ma diagnozy :(

  OdpowiedzUsuń
 2. O tej chorobie należy mówić dużo i głośno, więc chętnie przeczytam ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. O tak, depresja jest paskudną chorobą. Często nie diagnozowaną i dającą mylące sygnały.

  OdpowiedzUsuń
 4. O tej chorobie powinno się mówić więcej. Dobrze, że są książki, które poruszają ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety, o depresji powinno sie mowic wiecej i zdecydowanie juz duzo wczesniwj

  OdpowiedzUsuń
 6. Niewątpliwie jest to ważna książka na którą warto zwrócić uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Depresja jest straszna. Dobrze,że powstają książki na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 8. Myśle, że to bardzo wartościowa lektura. Chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że w tych czasach nikt już nie wstydzi się depresji, tylko nie diagnozuje jej u specjalisty.

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że już wiele osób ma depresję i nie dziwię się ze juz takie są przewidywania

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo wartościowe są takie książki i powinno się o nich mówić. Na pewno warto przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawa książka, a co najwiażniejsze, pokazuje ona spojrzenie osoby chorej na świat.

  OdpowiedzUsuń
 13. Emilia Witowska29 sierpnia 2023 20:15

  Dziękuję

  OdpowiedzUsuń