Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

niedziela, 3 lipca 2022

,,Egzekutor" Marcel WoźniakLiteratura wojenna należy do gatunku, po który lubię sięgać stosunkowo często. Dawno jednak żadna lektura nie wywołała we mnie takiego dreszczu emocji, jak ,,Egzekutor” Marcela Woźniaka. To historia wzorowana na faktach, ale i fikcji literackiej, dotycząca nazistowskiego zbrodniarza wojennego, jakim był Felix Landau. Nie miał on problemu z zabijaniem Żydów. Mimo tego, że niektórzy mieli u niego glejt, ich los także był niepewny. Otaczał się specjalistami, lubił pieniądze, dzieła sztuki, specjalistów w swojej dziedzinie. Obrazy do jego domu, w którym po wielu trudach zamieszkał z Gertrude Segel, w książce malował sam Bruno Schulz.

Porażająca jest cała ta książka, wyziera z niej ogrom zła, nienawiści w stosunku do ludności żydowskiej. Najbardziej chyba zszokował mnie taki fragment, w którym Marcel Woźniak ustami Felixa Landaua mówi, że taki jest napracowany i bolą go mięśnie, bo zabijał tylu Żydów. Mężczyzna nie miał problemu z tym, żeby ,,wyeliminować” niepotrzebne mu już jednostki. Brał udział w mordowaniu lwowskich profesorów na wzgórzu, zabijał bez opamiętania. Jednostka ludzka nie miała dla niego żadnej wartości  co było niezwykle przerażające.

Książka jest podzielona na trzy części. Poznajemy Felixa Landaua jako więźnia, później zaczyna się jego fascynacja nazizmem i oddanie wojennym działaniom. Zajmuje on stanowisko zajmujące się zabezpieczeniem mienia żydowskiego. Tak naprawdę rozkrada wszystkie obrazy, drogocenności, część wysyła do Niemiec, do Hitlera, część zostawia sobie, coś oddaje byłej żonie i dwójce ich dzieci. ,,Egzekutor” to kolejne świadectwo nazistowskiego kata, z których wielu nie doczekało sprawiedliwości, wybielając się w czasie procesów. Nie miałam wcześniej styczności z twórczością Marcela Woźniaka, jednak ta powieść sprawiła, że chętnie poznam także inne lektury jego autorstwa, choć znajdują się one głównie w wydanych antologiach.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Tania Książka.

6 komentarzy:

 1. Bez wątpienia jest to bardzo trudna książka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jakoś nie specjalnie lubię sięgać po literaturę wojenną. Nie do końca porywają mnie takie książki, więc raczej na ten tytuł się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wkrótce będę czytała tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie sięgam po literaturę wojenną, nie potrafię się przy niej skupić, a jak uda mi się przebrnąć to później rozmyślam i bardzo przeżywam wszystko co wyczytałam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja jakoś nie specjalnie lubię sięgać po literaturę wojenną

  OdpowiedzUsuń