Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

piątek, 9 września 2022

,,Sadystka z Auschwitz" Jarosław Molenda

 Nie da się ukryć, że bestialstwo, mające miejsce w czasie II wojny światowej trudno opisać słowami. Nazywana ,,Bestią" Maria Mandl z pewnością się do nich zalicza.

Maria Mandl wywodziła się z domu, gdzie nie było zbyt zamożnie, ale też nie przymierali głodem. Idealna Niemka, można by o niej powiedzieć. Oddana krajowi i Wodzowi. W momencie, gdy pojawiają się obozy koncentracyjne, wtedy jeszcze nazywane obozami pracy, zgłasza się jako ochotniczka. Ma zapewniony zarobek, posadę godną naśladowania w ówczesnych nazistowskich kanonach. Staje się katem, bestią. Bije, by zabić. Uśmierca noworodki. Wystarczy najdrobniejszy pretekst, by więzień wydał ostatnie tchnienie.

Pracuje w różnych miejscach, najpierw w Lichtenburgu, później Auschwitz. Choć sądzona i postawiona przed sądem, próbuje się wybielić. Skazana na karę śmierci przez powieszenie. Czy sprawiedliwość osiągnęła swój cel? Maria Mandl nie była jedyna. Przełożone, blokowe były uczone wywierania presji na więźniach, karania ich. Jeśli ktoś nie potrafił się zastosować, szybko był wprowadzany w obozowe realia. 

Jarosław Molenda w fabularyzowanej historii przekazuje historię ,,Bestii z Auschwitz". Rozbudowana bibliografia, przypisy sprawiają, że widać, że Autor przeprowadził bogaty research. Nie ocenia, przedstawia fakty. Wydanie werdyktu zostawia odbiorcy. Nie jest to z pewnością łatwa lektura, jednak pokazuje kolejną sylwetkę kata. Nie da się ukryć, że co najbardziej przerażające, Ci ludzie nie widzieli niczego niestosownego w swoim zachowaniu. Przecież robili to ku chwale Rzeszy...

Za egzemplarz książki dziękuję A może nad morze? Z książką.

2 komentarze: