Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

niedziela, 2 września 2012

,,Zbrodnia i kara" Fiodor Dostojewski - recenzja

Wydawnictwo: Greg
Data wydania: 2006
Format : Książka
Ilość stron: 495
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf, Merlin, Matras

Głównym bohaterem tej powieści Dostojewskiego staje się Rodion Raskolnikow Romanowicz, który jest zubożałym studentem, uważa to za niesprawiedliwość świata. Dzieli ludzi na dwie kategorie - niezwykłych ( są to tacy, którzy mimo popełnionego zła wnieśli coś do ludzkości, np. Napoleon), rodzą się oni bardzo rzadko i są nieprzeciętni oraz zwykłych ludzi, którzy żyją, ale nic nie wnoszą dla dobra ludzkości. Rodion postanawia sprawdzić,do której grupy on należy i dla przykładu postanawia zabić lichwiarkę.. Jest to prawie zbrodnia doskonała, zaplanowana w najmniejszych szczegółach, jednak nie zaplanował jednego - otóż dopadają go wyrzuty sumienia. Jak sobie z nimi poradzi? Jaką rolę w jego nawróceniu odegra Sofia Marmieładowna? Czy przyzna się do zbrodni? Jaką karę odbędzie?

Chyba każdy z nas zetknął się z twórczością Fiodora Dostojewskiego, choćby na lekcjach w szkole. ,,Zbrodnię i karę" czytałam pierwszy raz w liceum, muszę przyznać, że z początku jest nie co nudna, nużąca, zaś jednak nie idzie się od niej oderwać. Książka porusza bardzo ważny motyw, a dokładniej moralność człowieka. Pokazuje, że nawet Rodion, który miał wszystko zaplanowane w najmniejszych szczegółach nie jest w stanie uciec od moralnych aspektów swojej egzystencji. Oczywiście na swojej drodze nie pozostaje sam, pojawia się Sofia, która jest takim jego dobrym duchem. Uważam, że jeżeli czyta się tą książkę z własnej woli, kiedy się do tego dojrzeje to jest to niewątpliwie niezapomniana przygoda. W książce występuje też dużo opisów ówczesnej Moskwy i Petersburga, co może trochę znudzić czytelnika, jednak dla mnie, studentki Filologii Rosyjskiej były one nadzwyczaj ciekawe ;) Reasumując, książkę polecam wszystkim, którzy są ciekawi jak zmienia się człowiek po dokonaniu zbrodni.

Moja ocena: 8,5/10

Książka została przeczytana w ramach wyzwań czytelniczych - temat literatura rosyjska :


18 komentarzy:

 1. W szkole przeczytałam ją jednym tchem, bardzo mi się podobała jako jedna z niewielu lektur :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też się spodobała i ,,Przedwiośnie" jeszcze ubóstwiałam ;)

   Usuń
 2. A w oryginale czytałaś?:)
  Zawsze fascynowała mnie literatura rosyjska!
  Wiele świetnych powieści straciło na tym, że stało się kanonem lektur szkolnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można rzec, że po części czytałam, jak zaznaczałam fragmenty ;)

   Usuń
  2. Wprawdzie filologii rosyjskiej nie studiowałam, ale uczyłam się go przez całą podstawówkę, potem liceum i nawet na studiach wybrałam lektorat z języka rosyjskiego.
   Piękny, miękki i śpiewny język, od lat pozostaję pod jego urokiem:)

   Usuń
  3. No ja też od podstawówki po liceum się uczyłam rosyjskiego i postanowiłam kontynuować jego naukę ;) Faktycznie jest miękki, śpiewny i taki spolszczony :) Za to za angielskim nie przepadam ;/

   Usuń
  4. Angielski, jak angielski. Niemiecki to jest dopiero koszmarny język. Wszystko twarde i nieprzyjemne dla ucha:P

   Usuń
  5. No ja się nigdy nie uczyłam, więc nie mogę stwierdzić :)

   Usuń
 3. Nie przepadam za lekturami, ale ta jeszcze przede mną. Dziękuję za odwiedziny i przeczytanie mojej recenzji. Naprawdę to wiele dla mnie znaczy. Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 4. to była jedna z moich ulubionych lektur w liceum:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam zamiar do niej wrócić, bo zdałam sobie sprawę, że wielu książek czytanych w licealnych czasach zwyczajnie nie pamiętam. A przynajmniej nie na tyle, by móc o nich swobodnie dyskutować. A więc "Zbrodnia i kara" pewnie pojawi się i u mnie w tym miesiącu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie przebrnęłam przez "Zbrodnię i karę" ani przez "Braci Karamazow" ale i na to przyjdzie pora, na razie do powtórki "Gracz" i "Biedni ludzie"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z podanych wyżej czytałam tylko ,,Zbrodnię i karę" :)

   Usuń
 7. Ta witryna jest chroniona za pomocą mechanizmu reCAPTCHA. Jej użytkowników obowiązują: Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

  OdpowiedzUsuń
 8. Efektywnie zarządzaj czasem korzystania z ekranu za pomocą znaku aplikacja do blokowania aplikacji! To narzędzie, idealne dla użytkowników w każdym wieku, promuje zrównoważony i skoncentrowany cyfrowy styl życia, zapobiegając nadmiernemu korzystaniu z aplikacji.

  OdpowiedzUsuń