czwartek, 22 listopada 2012

,, Na Grobli" Eustachy Rylski - recenzja

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2010
Format : Książka
Ilość stron: 192
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf, Matras

Eustachy Rylski ( ur.1944) - prozaik, dramaturg, scenarzysta. Autor dyptyka powieściowego ,,Stankiewicz", ,,Powrót" , zbiorów opowiadań ,,Tylko chłód" i ,,Wyspa", esejów zebranych w tomie ,,Po śniedaniu" , powieści ,,Człowiek w cieniu" i ,,Warunek", za którą w 2006 r. został nominowany do Nagrody Nike, a także sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Jego utwory były tłumaczone na wiele języków. Mieszka w Chotomowie pod Warszawą. 


Bohater to artysta, poeta, który wspomina swoje dawne życie. Pewnego dnia umówił się z innymi ludźmi, którzy podjechali po niego czarną wołgą. Mieszkał wtedy w Moskwie, był to jedyny jego pobyt w tamtym kraju. Udali się do ,,Metropolu"...

W tekście znajduje się dużo zapożyczeń z języka rosyjskiego, np. kontent, szynel. Może to być pewnym utrudnieniem, którzy nie znają znaczenia tych słów i nie zrozumieją przesłania autora. Język jest bardzo ciężki, zawiły, trudno połapać się w fabule.

Irytujące są też nagminne wtrącenia autora. Stwarza to pozory opowieści, jakby narrator prowadził rozmowę z czytelnikami. Mnie osobiście bardzo to denerwowało.

Moja ocena : 4/10

Za egzemplarz książki dziękuję 4 komentarze:

  1. brzmi super, właśnie szukałam czegoś do czytania :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ciekawe czy mi się spodoba, dostałam ją od ciebie, więc nie długo się za nią zabiorę

    OdpowiedzUsuń