Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

piątek, 22 marca 2013

,,Dziennik Helgi. Świadectwo dziewczynki o życiu w obozach koncentracyjnych” Helga Weissova

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2013
Format : Książka
Ilość stron: 256
Półka: posiadam
Do kupienia: GandalfMerlin, MatrasGdy tylko zauważyłam tą książkę w zapowiedziach wiedziałam, że za wszelką cenę będę musiała ją zdobyć. Gdy tylko nadarzyła się ku temu okazja bardzo się ucieszyłam. Również i podczas czytania tej książki nie zawiodłam się, całość spisana jest z perspektywy dziecka, co tylko działa na jej korzyść.

Autorka zaczęła pisać swój dziennik w wieku 8 lat. Nie rozumiała jeszcze otaczających ją represji, tego, co się działo na świecie. Niedługo potem zaczęło się prześladowanie Żydów – pozbawianie ich miejsc pracy, wywózki do getta, a następnie do obozów koncentracyjnych. Taki los spotkał też rodzinę Helgi Weissovej. Najpierw znaleźli się w getcie, następnie zostali przewiezieni do obozu w Terezinie. Przez 3 lat ojca widywała bardzo rzadko. Został najprawdopodobniej wywieziony do Auschwitz. Przebywała głównie z matką, z czasem zaczął pojawiać się głód…

Książek o wojnie przeczytałam już naprawdę bardzo wiele, jednak z notatkami widzianymi oczami dziecka spotkałam się po raz pierwszy. Pozycja ,,Dzieciństwo w pasiakach” także opowiada historię wojny z punktu młodego bohatera. ,,Dziennik Helgi. Świadectwo dziewczynki o życiu w obozach koncentracyjnych” jest bardzo wzruszający, prawdziwy, jednak moim zdaniem warty przeczytania. Wszystko jest opisane z punktu widzenia autorki, gdy była jeszcze dzieckiem. Całości dopełniają wspaniałe fotografie narysowane przez Helgę Weissovą, dzisiejszą słynną malarkę.

Na końcu autobiografii znajduje się także wywiad z autorką, który pozwala nam spojrzeć na niektóre sprawy inaczej, dowiedzieć się więcej rzeczy o życiu pisarki. Zapiski przetrwały tylko dlatego, że przed wyjazdem do obozu oddała je wujowi, który je przechował.

Całość napisana jest bardzo prawdziwie, wzruszająco. Ukazany jest prawdziwy obraz wojny z punktu widzenia bohaterki. Ta pozycja z pewnością na długo pozostanie w mojej pamięci.

,,Dziennik Helgi. Świadectwo dziewczynki o życiu w obozach koncentracyjnych” to pozycja warta uwagi i zapamiętania przez przyszłe pokolenia, gdyż okres II wojny światowej był straszny dla ludzi wtedy żyjących.

Moja ocena : 10/10
Za egzemplarz książki dziękuję 
8 komentarzy:

 1. Czytałam wiele pozytywnych opinii na temat "Dziennika...", więc na pewno sięgnę po tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 2. miałam tak samo jak ty, musiałam i mam, tzn kupiłam i czekam na paczkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tego typu pozycje.
  Z ogromną chęcią przeczytałabym, gdybym mogła. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pozycja z pewnością by mi się spodobała:)

  OdpowiedzUsuń