Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem znajduje się przy ulicy Krupówki 10. Przeglądając wpisy, czytałyśmy, że warto tam zajrzeć. Czy na pewno?
Krupówki pełne atrakcji turystycznych
Zakopane po raz pierwszy i ostatni odwiedziłyśmy bodajże w 5 klasie podstawówki. Pamiętamy, jak dziś, jak całą klasą dreptaliśmy nad Morskie Oko, pewnie spacerowaliśmy też ulicami miasta. Z całą pewnością odwiedziliśmy też Krupówki. Albo one się tak przekształciły turystycznie przez ostatnie 15 lat albo nasze wspomnienia z czasem się zatarły. Dziś oprócz tego, że można tam nabyć lokalne alkohole, pamiątki - magnesy, owce, skarpety. Wszystko, o czym tylko pomyślimy. Ulica ta stała się miejscem, gdzie znajduje się wiele muzeów i atrakcji dla turystów. Jednym z nich jest Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Nie pytajcie nas dlaczego, ale wchodząc wśród drzew do muzeum (znajduje się przy głównej ulicy dolnych Krupówek, ale trzeba trochę skręcić w lewo idąc w dół, aby tam dotrzeć) na drzwiach znajduje się informacja, że płacąc kartą Visa zapłacimy tylko 50% ceny biletu. W ten oto sposób bilet normalny zamiast 7 zł, wyniósł nas 3,50 zł za osobę. Do zwiedzenia mamy dwa piętra. Na parterze znajduje się historia Zakopanego. Przypomnijmy, że początkowo było to uzdrowisko, gdzie zjeżdżali sławni pisarze, politycy, kuracjusze, z czasem zdobywało coraz większą popularność, by stać się miejscem chętnie dziś odwiedzanym przez turystów.
Można powiedzieć, że sale na dole to trochę powrót do przeszłości. Budynek (podobnie jak willa Oksza) został zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza z udziałem Franciszka Mączyńskiego. Budowa zakończyła się w roku 1924, a od 1922 udostępniono Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem dla zwiedzających. To już prawie 100 lat, od kiedy muzeum istnieje w tej lokalizacji!
Fantastyczne miejsce warte uwagi!
W Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem możemy podejrzeć, jak wyglądała typowa podhalańska chata z połowy XIX wieku, co to była Czarna i Biała Izba, jakie narzędzia wykorzystywano kiedyś do uprawy roli, poczytamy o zbieractwie, łowiectwie oraz ceramice. Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce, pierwsze otwarcie to rok 1888. Na piętrze zaś zapoznamy się z florą i fauną tych terenów, zobaczymy skały oraz zapoznamy się z historią zbiorów archeologicznych Muzeum Tatrzańskiego. Muszę przyznać, że śmiało możecie zarezerwować sobie dobrą godzinę na tę atrakcję. Nie będzie to czas stracony.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz