Podziemia Kredowe w Chełmie znajdują się przy najdłuższej ulicy miasta - Lubelskiej. Koniecznie sprawdź, czy warto tam zajrzeć.
Uwielbiamy podziemne trasy turystyczne
To właśnie w czasie wyjazdów na południe Polski, odwiedzając Opatów, czy Lublin pokochałyśmy zwiedzanie podziemnych tras turystycznych. Nie mogłyśmy nie zajrzeć do miejsca, jakim są Podziemia Kredowe w Chełmie, tym bardziej, że miałyśmy taką sposobność. Podziemia Kredowe w Chełmie znajdują się przy głównej ulicy, wyznaczone są 3 godziny dla turystów indywidualnych - 11, 13 i 16. Najlepiej wcześniej zadzwonić bezpośrednio do nich i zapytać. Jeżeli chodzi o grupy zorganizowane, możliwe do umówienia są także inne terminy. Należy to zrobić min. 3 dni przed. Wejście jest widoczne już z daleka, nie ma się więc czemu dziwić, że turyści chętnie tu zaglądają. Jeśli chodzi o dojazd do samego Chełma, znajduje się tutaj zarówno dworzec kolejowy, jak i stacja PKS. Do miejscowości wypoczynkowej, jaką jest Okuninka jest ok. 30 min jazdy samochodem.
Podziemia Kredowe w Chełmie
Podziemia Kredowe w Chełmie zostały odkryte w XX wieku za sprawą zapadnięcia się ciężarówki, która utworzyła wejście. To właśnie wtedy ściągnięto na pomoc górników, którzy systematyczną pracą wydrążyli 15 km korytarzy, które zostały udostępnione do zwiedzania. Wszystko zostało dodatkowo wzmocnione, aby nic nikomu się nie stało. Jeśli chodzi o same warunki, Podziemia Kredowe w Chełmie znajdują się od 9 do 16 metrów pod piwnicą, jest tam ok. 9 stopni Celsjusza, wilgotność powietrza wynosi aż 70%, dlatego miejscami bywa ślisko, a ściany kredowe są mokre i chłodne.
Już w XVI wieku mieszkańcy zamieszkujący Chełm odkryli w swoich piwnicach złoża kredy i wtedy zaczęli podpiwniczać je, aby wydobywać ten naturalny surowiec by zarobić. Sama kreda to czasy epoki mezozoiku, kiedy to drobne stworzonka umierały, odkładały się na dnie morza, tworząc właśnie tę strukturę. Szacuje się, że Podziemia Kredowe w Chełmie składają się z 500 do 800 m pokładów kredy. Co istotne, w Podziemiach mieszka Duch Bieluch. Ale wiecie, nie wychodzi na powierzchnię. Boi się, że stopi się z tłem.
Lubelskie pełne atrakcji
Jeżeli chodzi o czas zwiedzania, na stronie napisano, że trwa ok. 1,5 h. My z grupą zorganizowaną cały spacer przeszłyśmy w godzinę. Co do temperatury w Podziemiach, faktycznie, jest ona dość niska, ale w upalny dzień przyjemnie było tam wejść. W krótkim rękawku i sweterku było dostatecznie ciepło. We wnękach znajdują się wystawy, pan przewodnik nie śpieszy się, powoli wszystko przedstawia, można robić zdjęcia, poza jednym momentem, kiedy ukazuje się Duch Bieluch. Na początku trzeba zakołatać w drzwi, aby Duch przyszedł. Podziemia Kredowe w Chełmie są naprawdę ciekawą atrakcją, bilet wstępu to koszt rzędu 10 złotych. Na miejscu znajduje się sklepik z pamiątkami oraz darmowa toaleta.
Kilka minut drogi stąd jest natomiast Informacja Turystyczna, skąd możecie pobrać mapę, czy zakupić widokówki z pobliskich miast. Jeżeli chodzi o samo Lubelskie, koniecznie rozważcie także wizytę w Lublinie-Nałęczowie-Celejowie-Rąblowie. Stosunkowo niedaleko Chełmu w Sobiborze znajduje się zaś Muzeum Byłego Obozu Zagłady. Ciekawe jesteśmy, jakie inne miejsca w tym rejonie do zwiedzenia Ty nam polecisz.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz