Wiatrak holender w Rogierówku ma już ponad 100 lat. Wewnątrz wciąż zachowały się oryginalne części służące do wyrabiania mąki. Koniecznie przeczytaj, dlaczego warto tam zajrzeć.
Samochodem do Poznania
Musicie wiedzieć jedno. Uwielbiam jeździć, jednak nieco boję się większych miast. Okazało się, że Martyna w końcu zgodziła się iść na szkolenie, na którym zależało mi, aby je ukończyła. Doszłam do wniosku, że na obrzeża tego miasta pewnie jakoś dojadę. Spokojnie spędziliśmy więc 3 dni, niczego nie podejrzewając, dałam jej wolną rękę. Martyna uwielbia wyszukiwać nowe atrakcje, marzył jej się rejs statkiem w Dziekanowicach, a w czasie szukania informacji wyczytała, że niedaleko (ok. 20 km od Poznania) znajduje się wiatrak holender w Rogierówku. Niewiele myśląc, zarządziła, abyśmy ostatniego dnia po zdanym egzaminie właśnie tam się wybrały ;) O ile sam wyjazd ze stolicy Wielkopolski dla mnie był delikatnie problematyczny, nie lubię takiego wymuszonego szybkiego tempa na drodze, o tyle sam dojazd do miejsca docelowego już nie sprawił mi wiele trudności.
Wiatrak holender w Rogierówku
Wiatrak holender w Rogierówku znajduje się na głównej drodze niedaleko Kiekrza. Początkowo skręciłyśmy właśnie do Rogierówka, okazało się jednak, że powinnyśmy jechać główną drogą jeszcze kilkanaście metrów, następnie skręcić w prawo w drogę z brakiem przejazdu. Po lewej stronie znajduje się wiatrak holender w Rogierówku. Na miejscu na płocie wywieszona jest kartka z dniami, kiedy można go zwiedzać. Nam na szczęście dzięki uprzejmości Pani zajmującej się tym przybytkiem udało się wejść do środka, ale najlepiej zawsze wcześniej zadzwonić i spytać o dostępne terminy. Są one ustalane od razu na cały miesiąc. Jeśli zaś chodzi o wiatrak, powstał on w 1905 roku i służył do wyrobu mąki.
Był napędzany siłą pary oraz wiatru, jako jeden z niewielu zachował się do dnia dzisiejszego. W czasie wojny działał przez parę lat, później został ograbiony. Warto wspomnieć, że wstęp jest bezpłatny, a Pani oprowadzająca naprawdę zna się na rzeczy. Opowiedziała nam o tym, do czego służyły poszczególne elementy znajdujące się wewnątrz, jak dzięki połączonym mechanizmom możliwe było przesiewanie mąki, pakowanie w worki. Sam wiatrak holender w Rogierówku posiada 2 kondygnacje oraz piwnicę. Po ostatnich anomaliach pogodowych na razie nie jest udostępniana do zwiedzania.Co warto odwiedzić w Poznaniu i okolicach?
Całkiem niedaleko, bo tylko 20 km od Rogierówka znajdują się Szamotuły. Miejsce to odwiedziłyśmy w czasie jakiegoś kursu matematycznego w liceum i bardzo nam się podobało. Chciałybyśmy znów tam zajrzeć i sprawdzić, czy ponownie wywrze na nas tak pozytywne wrażenie. Stoi także zajrzeć do Puszczykowa, gdzie znajduje się przepiękny architektonicznie rynek, Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera, można przenocować w **** Hot_elarni. Jeżeli zaś chodzi o Poznań, najlepiej byłoby zarezerwować co najmniej 2 dni, ale tak na szybko warto zajrzeć do Rogalowego Muzeum Poznania, Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Blurby 6D, przespacerować się po wielkopolskim rynku, zajrzeć do Palmiarni. Stolica Wielkopolski skrywa wiele tajemnic, nawet nam nie wszystkie udało się jeszcze odkryć. Może Ty będziesz pierwszy?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz