wtorek, 6 października 2020

,,Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić" Dean Burnett

Nie wiem, jak Tobie, ale mi okres dorastania kojarzy się z nieustającą huśtawką nastrojów. Wychodząc naprzeciw potrzebom nastolatków nadchodzi Dean Burnett.


Publikacja jego autorstwa ,,Dlaczego rodzice tak Cię wkurzają i co z tym zrobić" to zbiór zabawnych anegdot, które wyjaśniają, co dzieje się z naszym ciałem i mózgiem w okresie dojrzewania. Autor pokazuje też drugą stronę medalu - jak rodzice reagują na naszą zmienność. Od okresu niemowlęctwa przyzwyczailiśmy naszych opiekunów do tego, że śpimy, jemy, sygnalizujemy swoje potrzeby. Wraz z upływającymi latami nasz rytm dnia mniej więcej się ustabilizował. Do momentu aż pojawia się ono. Dojrzewanie. Nagle świat staje na głowie, a my nieraz nie potrafimy sobie poradzić z kłębiącymi się w nas emocjami.    
   
Nagle okazuje się, że nie możemy odnaleźć się w domowej rzeczywistości. Rodzice wypominają nam, że traktujemy go jak hotel, za długo śpimy, nic nie robimy, siedzimy w sprzętach elektronicznych, nie mamy żadnych zainteresowań i tak dalej, i tak dalej. Co się nagle stało? Otóż nasz mózg w okresie dojrzewania wytwarza nowe połączenia, usuwając mało znaczące wspomnienia z wcześniejszych lat, by zrobić miejsce nowym. To nie zła wola nastolatków, że nagle zaczynają zachowywać się inaczej. To wszystko mija, tylko dorośli, no cóż... nie zawsze pamiętają, że w ich przypadku było dokładnie tak samo.

Muszę przyznać, że byłam ciekawa, jakie treści przygotował dla odbiorców Dean Burnett. Całość została utrzymana w lekkim, czasami prześmiewczym temacie z aktualnymi rysunkami. Bardzo przyjemnie spędziłam z nią czas. Pokazuje perspektywę wieku dojrzewania z perspektywy dziecka i dlatego uważam, że zarówno nastolatek, jak i opiekun powinien się z nią zapoznać z tą publikacją, by wrzucić trochę na luz. Warto.           

1 komentarz:

  1. Z chęcią się z nią zapoznam, skoro całość jest utrzymana w lekkim tonie.

    OdpowiedzUsuń