poniedziałek, 14 czerwca 2021

,,Glatz. Zamieć” Tomasz Duszyński

 ,,Glatz. Zamieć” Tomasza Duszyńskiego to jedna z tych pozycji, które nie można odłożyć przed przeczytaniem ostatniego zdania.Zagłębienie się w kryminał retro na pewno jest ciekawą odmianą podczas innych lektur. Jeszcze lepiej, że nie trzeba znać poprzednich części cyklu (,,Glatz. Zamieć” to trzeci tom), by w pełni móc rozkoszować się tą lekturą. Jak dowiadujemy się ze skrzydełek, Tomasz Duszyński był nominowany do licznych literackich nagród i uważam, że było to w pełni zasłużone działanie. Książka jest taka świetna, że zapoznałam się z nią błyskawicznie, jednocześnie wypatrując jej zakończenia.

O czym jest trzeci tom serii? Przenosimy się w czasie do 1923 roku do Kłodzka oraz Kotliny Kłodzkiej. Doszło do makabrycznego morderstwa i należało znaleźć winnego tego zdarzenia. Wcale nie było to takie łatwe działanie, a już niebawem miało okazać się, że sprawca może na tym nie przestać i planuje jakieś dalsze działania. Kto to robił i dlaczego? To się miało dopiero okazać, jednak na brak wrażeń na pewno nie można narzekać.

Akcja jest stosunkowo niespieszna. Ciekawym przerywnikiem są rozdziały pisane z perspektywy mordercy, który w jakimś celu podejmował pewne działania. Autor pisze niezwykle plastyczne opisy, z wielkim zainteresowaniem można zagłębiać się w kolejne strony. Bardzo podobało mi się stopniowanie napięcia, przeniesienie akcji w Kotlinę Kłodzką. Sprawa morderstwa także dała mi do myślenia. Na pewno jest to jedna z tych książek, po które warto sięgnąć w swojej czytelniczej podróży. ,,Glatz. Zamieć” Tomasza Duszyńskiego to trzeci tom serii, który można czytać jako oddzielną powieść. 

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję wydawnictwu SQN.

14 komentarzy:

 1. Mogłabym przeczytać, ale wolę zacząć od początku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, dlatego ja zawsze czekam aż cała seria zostanie wydana

   Usuń
  2. Kiedyś czekałam na całe serie i dopiero wówczas się za nie brałam, teraz już spokojnie mogę je otwierać, albo wkraczać w dowolnym momencie. :)

   Usuń
 2. Bardzo lubię takie lektury, z przyjemnością zapoznam się z tym tomem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro można czytać jako oddzielną powieść, to podsunę mojemu mężowi - on lubi te klimaty

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa lektura , może przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 5. Po tytuł jak najbardziej chętnie sięgnę, zdecydowanie coś dla mnie, już wciągam na listę czytelniczą. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozostaje rozejrzeć się za jego poprzednikami, co chętnie uczynię. :)

   Usuń
 6. Nie znam tej serii, może gdybym miała więcej czasu skusiłabym się o przeczytanie

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jest to moja tematyka, ale widzę że jest to bardzo porywająca lektura

  OdpowiedzUsuń
 8. Powoli odkrywam i przekonuję się do kryminałów retro, to dla mnie dalej nowość literacka :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że mogłabym po nią sięgnąć. Ostatnio znowu zaczęłam sięgać po kryminały.

  OdpowiedzUsuń
 10. Już nie pamiętam, kiedy sięgnęłam po kryminał utrzymany w klimacie retro, czasem za bardzo oddalam się od ulubionych podgatunków z detektywistyczną zagadką. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka już czeka na mojej półce :) Polecam także "Blizny przeszłości", które właśnie skończyłam :) Świetny thriller, który czyta się szybko i z zapartym tchem :)

  OdpowiedzUsuń