Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

środa, 23 lutego 2022

,,Dziewczyna z indeksem" Elżbieta Nieć

 Jako magister filologii rosyjskiej chętnie odnajduję w książkach nawiązania do rusycystyki. ,,Dziewczyna z indeksem" jest więc bardzo bliska mojemu sercu.


Nie będę ukrywać, że skusiłam się na tę powieść Elżbiety Nieć głównie z powodu tego, że główna bohaterka, Helena Rieczkowska podejmuje studia filologiczne w zakresie języka rosyjskiego w latach 70. XX wieku. Uśka kończy szkołę średnią z bardzo dobrymi wynikami, jednak jej serce ciągnie ją ku rusycystyce. To właśnie tam poznaje przyjaciół, którzy miło spędzają ze sobą czas. Choć dziewczyna mieszka z rodzicami, nie przeszkadza jej to w niczym, by zawiązać bliższe przyjaźnie. Także jej serce nie pozostaje obojętne w stosunku do Wiktora Krymskiego, chłopaka, którego rodzice przebywają za granicą, a on wychowywany jest przez ukochaną babcię Mariannę. Rozpoczyna się czteroletni cykl studiów, w którym obserwujemy całkowitą przemianę dziewczyny.

Bardzo przyjemnie było czytać o języku staro-cerkiewno-słowiańskim, dziełach Puszkina, Lermontowa, wyprawie do Rosji na wymianę studencką. Odbytych praktykach w szkole, na koloniach. Widać, że Elżbieta Nieć bardzo dokładnie zgłębiła temat, być może sama miała okazję ukończyć ten kierunek studiów? Nie wiadomo. Powieść ma blisko 400 stron, jednak w żadnym momencie nie czułam, by była nużąca. Wręcz przeciwnie, przez tę historię dosłownie się płynęło. Poznajemy nieco tło historyczne i polityczne Gdańska lat 70. XX wieku. Pochyłą czcionką pojawiają się wstawki z czasów wojennych, bardzo chętnie przeczytałabym powieść z tego czasu w wykonaniu autorki. Czuję, że byłaby równie udana jak prezentowana dziś historia.

,,Dziewczyna z indeksem" to ciepła, pełna nadziei, zawierzenia Bogu i ludziom historia o studentce rusycystyki, która z pełnym zaangażowaniem oddała się studiowaniu. Nie zapomniała przy tym o pomocy bliźnim. Niezwykle empatyczna i nastrajająca do wspomnień lektura, od której nie mogłam się oderwać. Chętnie zapoznam się także z innymi powieściami autorki. Mam nadzieję, że jakaś ukaże się już niedługo. Serdecznie polecam ten tytuł wszystkim tym, którzy z rozrzewnieniem chcą wrócić do czasów studiów, ale także przeczytać kawał dobrej literatury obyczajowej. Czuję, że o ,,Dziewczynie z indeksem" będzie jeszcze głośno! 


Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Novae Res .

15 komentarzy:

 1. Zdaje się, że to ciekawa pozycja. Dziękuję za rekomendacje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie odnaleźć książkę, która bohaterka dzieli z czytelnikiem tą samą pasję. Mnie zaciekawiłyby pewnie wątki literaturoznawcze zawarte w tej lekturze. W wolnym czasie zastanowię się nad czytaniem jej.

  OdpowiedzUsuń
 3. O Twój kierunek studiów książce. Musiało się ciekawie czytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja tam za tym językiem nie przepadam, to była moja zmora w szkole i do dziś go nie umiem :P Co do książki to mnie zaciekawiła, czasem lubię poczytać takie obyczajowe powieści, a ta wydaje się być idealna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. W takim razie ta książka musiała być dla Ciebie szczególnie interesująca. Miło znaleźć coś, co łączy nas z bohaterami powieści.

  OdpowiedzUsuń
 6. To może być powieść, która po prostu ogrzeje serducho, a takich właśnie teraz szukam

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi całkiem ciekawie, jeżeli kiedyś nadarzy się okazja, to bardzo chętnie poznam ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z pewnością skuszę się na tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi ciekawie, lubię czasami sięgnąć po tego typu powieści. Gdy będę miała okazję - przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Teraz jest tyle propozycji książkowych, po które bym sięgnęła że chyba czasu i życia by mi zabrakło, aby to wszystko ogarnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękna okładka. Ale czy książka dla mnie? Muszę ją przeczytać i sama ocenić.

  OdpowiedzUsuń
 12. też lubię sięgać po książki, których bohaterowie mają cos ze mną wspólnego :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie słyszałam ani o autorce ani o książce, ale widać, że tobie się podobała i przypadła ci do gustu, a to najważniejsze
  . Kinga

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawie piszesz o tej książce, ma ona wiele intrygujących aspektów, ale rzadko sięgam po takie pozycje i chyba tę również sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń