Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

niedziela, 20 marca 2022

,,Najważniejsza" Jan Śleszyński

Jan Śleszyński to autor trylogii, a ,,Najważniejsza" to jej trzeci tom. Czy warto skusić się na tę lekturę?


Muszę przyznać, że nie wyłapałam wcześniej informacji, że ,,Najważniejsza" to trzeci tom doskonałej trylogii, w której autor porusza wydarzenia społeczne na tle historycznym w momentach przełomowych dla Polski. Jego najnowsza powieść dotyka tematu lat 80. XX wieku, kiedy wyjazd za granicę wcale nie był sielanką. Nie dość, że należało pozyskać paszport, to jeszcze wydawany był on tylko na czas podróży, a wszelkie podejrzenia kolaboracji z wrogiem, często domniemanej, skutkowały poważnymi represjami. W takiej też sytuacji zostaje postawiony Michał Rogiński, pracujący na uczelni, ale przebywający w służbie wojskowej. Przed laty jego żona Ola wyjechała razem z córką Ewą do Francji, ponieważ mała wymagała pilnej operacji, której nie można było przeprowadzić w kraju.

Język i styl Jana Śleszyńskiego jest na tak wysokim poziomie, że przez tę historię dosłownie się płynie. Poznajemy ponownie Michała Rogińskiego starającego się na wspólny pobyt w kraju razem z rozwiedzioną małżonką, jednak nie wszystko idzie po ich myśli. Tak wtedy, jak i teraz nie wszyscy są każdemu przychylni i wykładowca spotyka się z wrogim nastawieniem służb. Widzimy przemiany ustrojowe, kapitałowe, powstają nowe biznesy. Autor z racji bycia naocznym świadkiem tamtych wydarzeń wiernie, jak mniemam, oddaje atmosferę tamtych czasów. Mimo, że przygodę z rodziną Rogińskich zaczęłam od końca, nie omieszkam zapoznać się także z dwoma wcześniejszymi tomami, ponieważ jestem bardzo ciekawa ich wcześniejszych losów.

,,Najważniejsza" to niebanalna lektura, licząca kilkaset stron, jednak czas przeznaczony na jej lekturę z pewnością nie jest straconym. Niesamowicie oddana atmosfera wydarzeń sprawia, że jest to historia niemalże obowiązkowa dla każdego z nas. Serdecznie polecam zapoznawać się od pierwszego tomu, ponieważ historia tworzy spójną całość. Koniecznie rozejrzyj się za tymi tytułami! 

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Novae Res .

12 komentarzy:

 1. Zapowiada się idealnie na wolny czas i nie przejdę obojętnie obok tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam serdecznie ♡
  Niestety, nie znam tego tytułu ale zapowiada się świetna lektura, więc bardzo chętnie poznam go bliżej :) Cudowna recenzja!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że nie jestem pewna czy odnalazłabym się w tej historii, ale cegiełki jako takie bardzo lubię, jest się przynajmniej w co wczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. cała seria ciekawie się zapowiada, także chętnie bym sięgnęła

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie spotkałam się wcześniej z tym tytułem. Bardzo jestem ciekawa całej serii. Jakoś wcześniej nie słyszałam o tym autorze. Coś czuje, że ma spory potencjał i jeszcze nie raz zaskoczy swoich czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 6. Może nie teraz, kiedy tyle innych książek mam na półkach, ale wobec ciekawych zapowiedzi tych tomów, chętnie za jakiś czas po nie sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Namówiłaś mnie ;) Chętnie sięgnę po wszystkie tomy, bo zarys fabuły jest bardzo ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Boże być ciekawa seria, ale lepiej chyba zacząć od pierwszego tomu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam chyba o tej serii, ale wydaje mi się niezwykle ciekawa. Zapiszę sobie ku pamięci tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawa okładka. Nie spotkałam się jeszcze z tą książką i nigdy o niej nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Może to nie jest w porządku, ale jak widzę, że to kolejny tom to dociera do mnie, że nie mam szans na nadrobienie tylu ksiażek.

  OdpowiedzUsuń
 12. Kolejny tytuł, po który na pewno nie sięgnę, ponieważ to nie moja tematyka.

  OdpowiedzUsuń