Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

wtorek, 21 czerwca 2022

,,Nauczyciel z getta" Mario Escobar

     Otrzymana z Taniejksiazki.pl ,,Nauczyciel z getta" to kolejna książka o tematyce wojennej. Sprawdźcie też inne nowości w księgarni.


Stanisława Leszczyńska. Ksiądz Maksymilian Kolbe. Janusz Korczak. Położna z Auschwitz, ksiądz, który zgłosił się na głodową śmierć w zamian za innego więźnia, Nauczyciel, który wraz z dziećmi z sierocińca pojechał na pewną śmierć. Bohaterowie. Oni z pewnością czyniąc swoją powinność, idąc za głosem serca tak by siebie nie nazwali. Poznajcie fantastyczną, wzruszającą i poruszającą historię inspirowaną pamiętnikiem i prawdziwymi wydarzeniami z życia Janusza Korczaka. Urodził się w rodzinie mającej korzenie żydowskie. Właściwie nazywał się Henryk Goldszmit, jego ojciec był chory psychicznie, dlatego mężczyzna nie zdecydował się na założenie rodziny, bojąc się, że choroba objawi się także u niego lub jego potomków. Nie przeszkodziło mu to jednak poświęcić się dzieciom, których rodzice zmarli.

,,Nauczyciel z getta" to piękne świadectwo pracy Janusza Korczaka, który prowadził audycje radiowe, dzięki którym nawet niepiśmienni mogli zapoznawać się z jego opiniami. Uważał, że dziecko ma prawo do własnego zdania, należy traktować go po partnersku, słuchać jego opinii. Brzmi znajomo? No właśnie. W czasie wojny prowadził sierociniec, w momencie utworzenia warszawskiego getta razem z dzieciakami dał się zamknąć w odgrodzonej murem społeczności. Także jego współpracownicy, choć nie Żydzi, nie chcieli zostawić Doktora samego. Organizował jedzenie, ubrania, karmiąc się miłością bliźnich. Książka została podzielona na trzy części, całość kończy się załadunkiem ludzi do wagonów, wyjeżdżających w stronę Treblinki.

Choć słyszałam historie i nazwisko Janusza Korczaka, nigdy do końca nie interesowałam się jego życiem przed wojną. Dzięki Mario Escobarowi, który oparł historię Henryka Goldszmita pomieszaną z fikcją literacką z jego pamiętnikiem, który przetrwał lata wojny, możemy poznać losy niezwykłego człowieka. Nie jest to biografia, bardziej fabularyzowana historia tego, jak wyglądały warunki w getcie, w jaki sposób Nauczyciel zdobywał jedzenie. Choć niektórzy współpracownicy są fikcyjni, pojawiają się i tacy, którzy żyli naprawdę. W powieści pojawia się także Marek Edelman, który próbuje wydobyć Korczaka z pociągu śmierci. On jednak podejmuje decyzję, że będzie z dziećmi do końca. 
 
Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Tania Książka.

13 komentarzy:

 1. Ciekawa książka , fajna okładka 😀

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapisuję sobie tytuł, na pewno sięgnę po tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Janusz Korczak to wspaniala postac!

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam inną książkę o bardzo podobnym tytule. Bardzo mi się podobała i mam nadzieję, że w tą będzie tak samo. Mam ją w planach przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wart przeczytania, bo czas mija a ludzie łatwo zapominają.

  OdpowiedzUsuń
 6. Znana postać, już teraz historyczna, ale jego zaangażowanie i miłość do dzieci była wyjątkowa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno przeczytam. Warto znać historię życia tak wielkiego człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tytuł, na który z zainteresowaniem zwrócę uwagę, czasem wchodzę w takie klimaty czytelnicze. :) Izabela

  OdpowiedzUsuń
 9. Tematyka dobrze znana choc juz troszke sie... przejadła? Ostatnio mam wrazenie,ze wyszlo sporo ksiazek o wszelkich zawodach w gettach

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak ważną książkę na pewno warto polecać dalej.

  OdpowiedzUsuń
 11. To zdecydownie coś dla mnie, więc tytuł zapisuję

  OdpowiedzUsuń
 12. Każda historia, zachowanie pokazujaca osobe którą wymieniłaś na początku wpisu chwyta za serce

  OdpowiedzUsuń
 13. Z zainteresowaniem sięgnę po książkę, powoli zmierzam po przerwie do tej tematyki. :) Izabela

  OdpowiedzUsuń