Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

piątek, 15 lipca 2022

,,Bezmiłość" Sylwia Winnik

 Sylwia Winnik wraca z kolejnym doskonałym reportażem, tym razem poświęconym miłości w KL Lublin.


Obozy koncentracyjne były walką o przetrwanie. Brak żywności, katorżnicza praca. Ludzie myśleli o tym, by nie zginąć z rąk kapo oraz przetrwać kolejny dzień. Jednak jest coś co trzymało ich przy życiu. Miłość. Rodzicielska, do rodzeństwa, narzeczonego, który został na wolności. Sylwia Winnik w poruszającym reportażu pt. ,,Bezmiłość" pokazuje, że była ona siłą napędową osób w każdym wieku. Autorka ma już na swoim koncie poruszającą książkę dotyczącą ,,Dziewczyn z Auchwitz", czy ,,Dzieci z Pawiaka". Wszystkie publikacje przez nią napisane są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach i nie inaczej było w przypadku najnowszej, która ukazała się nakładem wydawnictwa Muza.

Choć KL Lublin, potocznie nazywany Majdankiem nie był tak drastyczny jak KL Auschwitz, to nie można zaprzeczyć, że był jednym z obozów koncentracyjnych (od 1943 roku), działających w czasie II wojny światowej. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1941 roku. Początkowo miał to być obóz dla jeńców wojennych. Według źródeł zginęło w nim około 80 000 więźniów. Bardzo długo nie można było wysyłać swobodnie korespondencji, a paczki żywnościowe były plądrowane przed dostarczeniem ich do adresata. Dzięki ludziom zaangażowanym w pomoc, grypsy i tajne wiadomości przekazywane były jeszcze przed ustaleniem oficjalnej zgody na porozumiewanie się z bliskimi.

,,Bezmiłość" to świadectwo ludzkości oraz miłości, która dawała siłę o lepsze jutro. To historia Leokadii i Kurta Szczudło, którzy mimo prześladowań nie stracili wiary w ludzi. Leokadia wychowywała samotnie ich synka, gdy mąż się ukrywał. Gdy przebywał na Majdanku, robiła wszystko byle pojechać do Lublina i przekazać mu wiadomość oraz jedzenie. 
To świadectwo rodzinnej miłości rodziny Kozerów, którzy byli ze sobą na dobre i na złe. W Majdanku przebywała cała rodzina oprócz matki i najmłodszej córki.
To wreszcie dowód oddania Danuty Brzosko-Mędryk, której wybranek podstępem przedostawał się na teren KL Lublin. Doszło nawet do osobistych spotkań za drutami.
Nie sposób nie wspomnieć o Zosi Fugiel, która mając szansę ucieczki pomyślała o konsekwencjach dla innych i sama ponownie oddała się w ręce policji. Nie inaczej było w obozie. Choć przerażona, szła, by nie wydać innych.

Tych historii przeplatających się ze sobą i wynikających choć urywkami jest o wiele więcej. Sylwia Winnik po raz kolejny oddaje głos bohaterom. To nie tylko więźniowie Majdanka. To wszyscy Ci, którzy narażając własne życie i zdrowie przekazywali korespondencję, przerzucali jedzenie. To wiele pięknych świadectw miłości i oddania. Nie wszyscy przeżyli obóz, ale dzięki ,,Bezmiłości" Sylwii Winnik pamięć o nich przetrwa kolejne pokolenia. Książka zawiera wiele oryginalnych wstawek listów, grypsów, które stanowią podstawę tego reportażu. Nie można nie wspomnieć o bogatej bibliografii źródłowej.  

Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Muza.

8 komentarzy:

 1. Jestem przekonana, że jest to trudna, ale wartościowa lektura.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałbym przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba przyznać, że ciekawie się zapowiada, chętnie w wakacyjny czas do niej zajrzę. :) Izabela

   Usuń
 3. Właśnie wczoraj zagłębiłam się w bezmiłość, ale w wydaniu Marka Zychli, pozytywne wrażenia czytelnicze. :) Izabela

  OdpowiedzUsuń
 4. Literatura obozowa jest niezwykle smutna i przygnębiająca, ale mimo to zawsze chętnie po nią sięgam, żeby mieć obraz tamtych strasznych czasów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam dużo dobrego, o książkach tej autorki, ale jeszcze ich nie czytałam. Zdecydowanie muszę to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciężkie i smutne to były czasy obozów koncentracyjnych. Mało czytam takich książek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aby po nie sięgnąć muszę się mentalnie przygotować, a wówczas kilka w takiej tematyce od razu czytam. Izabela

   Usuń