Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

sobota, 24 lutego 2024

,,Ksiądz z Dachau" ks. Ludwik Walkowiak

Literatura obozowa wciąż odkrywa przed czytelnikami kolejne oblicza.


Wiele ma rynku wydawniczym książek, w których urywkami przytaczane są relacje więźniów z pobytu w obozach koncentracyjnych. Niewiele zaś wydań autobiograficznych, w których możemy poznać przed i powojenną drogę więźnia, o ile udało mu się przeżyć miejsce kaźni. Wydawnictwo Replika w ostatnim czasie wydało książkę ,,Ksiądz z Dachau", do czego doprowadził krewny zmarłego księdza.

Ksiądz Ludwik Walkowiak urodził się w wielodzietnej rodzinie. W pewnym momencie poczuł powołanie kościelne, kształcił się w tym kierunku, zajmował kolejne parafie. Wszystko do czasu, aż nie wybuchła wojna. Nazistowski najemca szczególnie upodobał sobie duchowieństwo o inteligencję. Chciał, by na równi z Żydami zniknęli z mapy świata.

O tym właśnie jest ta książka. Poznajemy czasy młodości księdza Ludwika Walkowiaka, później czasy wojenne, aż po wydarzenia, które upamiętniały więźniów obozu Dachau i Gusen. Relacją oprócz wstępu jest prowadzona z perspektywy autobiograficznej, bowiem Ksiądz przed swoją śmiercią spisał wszystkie wydarzenia.

Czy to kolejna książka obozowa jakich wiele? Po części pewnie tak. Warto jednak zapoznawać się z relacjami naocznych świadków tego, co działo się w latach 1939-1945. Ksiądz Ludwik Walkowiak duży nacisk kładzie na religię i to, jak wiara pomagała mu i jego kolegom przetrwać kolejne katorżnicze dni. Warto mieć to świadectwo człowieczeństwa na swojej półce.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję wydawnictwu Replika.

2 komentarze:

  1. To ważna lektura.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie po nią sięgnę. Dawno nie czytałam o wojennej tematyce.

    OdpowiedzUsuń